Zavřít reklamu

Pokud se rozhodnete pro zakoupení nového iPhonu, tak se zajisté jedná o relativně velkou věc – tedy pro většinu normálních smrtelníků. Vynaložit tři či čtyři desítky tisíc na nový chytrý telefon rozhodně není málo. Pravdou ale je, že nový jablečný telefon nemusíte po dvou letech vyměnit za nový model – takto to funguje pouze u konkurence. Aktuálně se uvádí, že by vám měl nový iPhone vydržet až dlouhých pět let. A pokud si to rozpočítáte, tak zjistíte, že vás na jeden rok iPhone vyjde na nějakých šest tisíc korun (v případě základního modelu), potažmo na pět set korun měsíčně, což už rozhodně závratná částka není. Rozhodně ne za zařízení, u kterého máte zajištěnou dlouholetou a bezproblémovou funkčnost. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 7 tipů, pomocí kterých zajistíte, že vám nový iPhone ještě o několik let navíc.

Nevybíjejte kompletně baterii

Baterie uvnitř iPhonu a ostatních přenosných zařízeních je považována za spotřební zboží. To jednoduše znamená, že se na ni nevztahuje záruka, a že byste ji zhruba po jednom roce využívání měli nechat vyměnit. Existují ale tipy, díky kterým zajistíte, že baterie vydrží fungovat bez problémů ještě o něco déle. Konkrétně byste se měli vyhnout tomu, abyste baterii vybíjeli na méně než 20 %. Vůbec nejlépe se baterie „cítí“ tehdy, kdy je nabitá v rozmezí 20 % – 80 %. Budete-li baterii v tomto rozmezí udržovat, tak můžete mít jistotu, že ji nebudete zbytečně zatěžovat a zrychlovat její stárnutí.

iphone baterie

Čistěte jej, zevnitř i zvenku

Čas od času je nutné, abyste váš iPhone vyčistili, a to jak zevnitř, tak i zvenku. Co se týče čištění zevnitř, tak se snažte mazat nepotřebné soubory, které zbytečně zabírají místo v úložišti – pomoci vám v tom mohou také aplikace, viz článek níže. Pokud se ocitnete v situaci, kdy bude úložiště iPhonu skoro plné, tak může dojít k tomu, že se zařízení začne zasekávat, což není ideální. Buď tedy využijte aplikaci, anebo smažte fotky, soubory, aplikace a další. Čistit byste dále měli také tělo samotného zařízení. Stačí se zamyslet nad tím, čeho všeho se přes den dotknete – a poté vezmete do rukou svůj iPhone. Pro vyčistění lze použít navlhčený hadřík, dezinfekci či třeba speciální ubrousky.

Využijte obal a ochranné sklo

Věřte nebo ne, obal a ochranné sklo zvládne iPhonu zachránit život. Někteří jedinci říkají, že nechtějí kazit design iPhonu obalem či sklem, což je samozřejmě pochopitelné. V takovém případě je nutné, abyste zvážili své preference. Buď svůj nový iPhone „oblečete“ do nějakého stylového či průhledného obalu a zároveň využijete sklo, čímž jej ochráníte před zničením, anebo budete každým dnem riskovat například zničení displeje či skleněných zad, a to jen kvůli tomu, abyste světu ukázali, jak vlastně vypadá iPhone. A je nutné zmínit, že celý svět už ví, jak iPhone vypadá. Obalů je k dispozici opravdu nespočet a myslím si, že alespoň jeden si vybere každý z vás.

Obaly na iPhone koupíte zde

Myslete na ideální prostředí

Jestliže patříte mezi jedince, kteří vlastní iPhone delší dobu, tak už jste se dost možná ocitli v situaci, kdy se jablečný telefon v extrémních teplotách vypnul. Nejčastěji se s tímto jevem setkáváme v zimě v minusových teplotách, každopádně se problémy mohou objevit také v létě. To, že se iPhone vypne, mu rozhodně nemůžete mít za zlé. Apple totiž uvádí, že ideální provozní teplota jablečného telefonu je v rozmezí od 0ºC do 35ºC. Tím nechceme říct, že byste iPhone nemohli mimo tohle teplotní rozmezí využívat, každopádně je nutné počítat s tím, že se zařízení nemusí chovat podle představ. Pokud se iPhone vypíná velmi často, tak to značí jediné – slabou a starou baterii, kterou je třeba vyměnit.

Nepoužívejte nekvalitní příslušenství

Co si budeme nalhávat, originální Apple příslušenství je doopravdy drahé. Na druhou stranu je ale nutné počítat s tím, že když si zakoupíte iPhone za desítky tisíc korun, tak že příslušenství prostě a jednoduše dražší bude. Například u aut platí to samé – pokud si pořídíte třeba Lamborghini, tak nemůžete počítat s tím, že náhradní díly budou stát stejně jako ty na Octavii. Nikde ale není napsané, že musíte nutně vždy kupovat originální příslušenství. Stačí si pořídit takové příslušenství, které je kvalitní, což lze jednoduše poznat prostřednictvím certifikace MFi (Made For iPhone). Značek, které MFi nabízí, je mnoho, osobně jsem dlouhodobě spokojen s AlzaPower či Belkin. Nekvalitnímu příslušenství bez certifikace se vyhněte obloukem. Kromě toho, že přestane fungovat totiž riskujete i možné zničení zařízení.

Příslušenství AlzaPower koupíte zde

Provádějte aktualizace

Apple se neustále snaží zdokonalovat své operační systémy prostřednictvím aktualizací, což je pochopitelné. Narozdíl od konkurence však kalifornský gigant podporuje i opravdu stará zařízení – aktuálně je řeč například o téměř šest let starém iPhonu 6s, na který stále nainstalujete nejnovější iOS 14, a dokonce i nedávno představený iOS 15, jenž vyjde později tento rok. Součástí aktualizací jsou všemožné nové funkce, které vám mohou zjednodušit každodenní život. Kromě toho ale obsahují také opravy různých chyb a bugů, takže je stahování a instalace aktualizací naprosto zásadní pro správný chod vašeho zařízení. Snažte se tedy iPhone udržovat neustále aktuální. Aktualizace najdete v Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru.

Opatrně na podvodné stránky

Některé webové stránky jsou stvořené jen kvůli tomu, aby se nějakým způsobem nabouraly do vašeho jablečného telefonu. Pokud na takovou podvodnou stránku přejdete, tak se může nevědomky stát, že si například stáhnete škodlivý kalendář, popřípadě že dojde ke stažení a instalaci nějakého profilu, který může poškodit vaše zařízení. Dobrou zprávou ale je, že aplikace v iOS běží v režimu sandbox, což znamená, že se škodlivý kód nemá jak dostat z jedné aplikace do druhé a například do jádra systému. I tak se ale nejedná o nic ideálního, jelikož například takový škodlivý kalendář může váš iPhone kompletně zahltit notifikacemi, což způsobí zpomalení a možné další problémy. Pokud se vám někdy podaří škodlivý kalendář nainstalovat, tak níže přikládáme článek, pomocí kterého jej odinstalujete.

.