Zavřít reklamu

Apple ve včerejších večerních hodinách vydal velkou velkou aktualizaci v podobě iOS 16.1 pro všechny uživatele. Jedná se o vskutku očekávanou aktualizaci, která přináší jak některé nové funkce, tak i opravy všemožných chyb a bugů. Apple před iOS 16.1 vydal ještě dvě minoritní aktualizace, ve kterých došlo taktéž k opravě porodních bolestí. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 8 novinek v iOS 16.1, o kterých byste rozhodně měli vědět.

Sdílená knihovna fotek na iCloudu

Asi nejočekávanější funkcí v iOS 16.1 je Sdílená knihovna fotek na iCloudu. Tu Apple nestihl do vydání iOS 16 pořádně otestovat a připravit, a tak přichází v plné kráse až nyní v iOS 16.1. Pokud jste o této novince neslyšeli, tak po její aktivaci a nastavení dojde k vytvoření druhé sdílené knihovny fotek, do které pak můžete přidat účastníky – například rodinu, kamarády a další. Společně pak budete provozovat knihovnu fotek, do které mohou všichni účastníci obsah nejen přidávat, ale také jej upravovat a měnit. Pro aktivaci a nastavení stačí přejít do Nastavení → Fotky → Sdílená knihovna.

Procenta baterie v horní liště

V iOS 16 jsme se konečně, po několika letech čekání, dočkali u novějších iPhonů s Face ID přidání ukazatele procent baterie do horní lišty. Do té doby tento ukazatel k dispozici nebyl a uživatelé pro jeho zobrazení museli vždy otevřít ovládací centrum. Podle Applu jednoduše vedle výřezu na tuto informaci nebylo místo, což je samozřejmě hloupost, vzhledem k tomu, že iPhone 13 (Pro) má výřez zmenšený. Každopádně, vskutku nepochopitelně, se Apple rozhodl ukazatel procent ukrýt přímo do ikony baterie. Nebyl by to však Apple, aby tu nebylo nějaké „ale“ – v iOS 16 totiž nebyl nový ukazatel k dispozici na iPhone XR, 11, 12 mini a 13 mini. V iOS 16.1 už jej však můžete aktivovat i zde, stačí přejít do Nastavení → Baterie, kde zapněte přepínačem Stav baterie.

Živé aktivity

Další z očekávaných funkcí, která už je částečně k dispozici i v iOS 16, jsou Živé aktivity. Jedná se o jakási živá oznámení, která přímo na zamknuté obrazovce mohou v reálném čase zobrazovat různé informace. Doposud však bylo možné Živé aktivity využívat pouze s nativními aplikacemi, například při nastavení minutky. V novém iOS 16.1 však konečně došlo k rozšíření a Živé aktivity tak mohou využívat také aplikace třetích stran. Zobrazit si tak můžete přímo na zamknuté obrazovce například aktuální dobu cvičení, čas do příjezdu Uberu, stav sportovního zápasu a další.

Rozhraní přizpůsobení zamknuté obrazovky

Hlavní novinkou v iOS 16 je rozhodně přepracovaná zamknutá obrazovka. Těch si uživatelé nově mohou vytvořit hned několik s tím, že se nabízí také možnost jejich individuální úpravy. Nechybí například změna stylu písma času, nastavení widgetů a mnoho dalšího. Samotné přepracování je jednoduše skvělé, uživatelé si však hojně stěžovali na nepřehlednost rozhraní, ve kterém k úpravám dochází. A tak se v iOS 16.1 rozhodl Apple přijít s lehce přepracovaným rozhraním zamknuté obrazovky, které by mělo být o něco přehlednější. Kromě toho došlo i k lehkému přepracování sekce v Nastavení → Tapety.

Automatické stahování obsahu aplikací

Pokud jste si na iPhone někdy stáhli nějakou větší hru, tak jistě víte, že z App Storu se stahuje pouze její část s tím, že zbytek musíte nechat stahovat po prvním spuštění hry. A nutno zmínit, že právě po prvním spuštění se stahuje mnohdy několik gigabajtů dat, takže musíte zbytečně čekat, pokud jste tedy hru předem nespustili. V iOS 16.1 však přibyla vychytávka, která se o tohle postará za vás – konkrétně dokáže po stažení aplikace nechat obsah automaticky stahovat. Pro aktivaci stačí přejít do Nastavení → App Store, kde v kategorii Automatická stahování zapněte možnost Obsah v aplikacích.

Přístup aplikací ke schránce

Apple se neustále snaží zlepšovat ochranu soukromí ve svých systémech a iOS 16 není výjimkou. Zde přibyla například bezpečnostní funkce, která zamezuje neomezený přístup aplikací ke schránce, kde mohou mít uživatelé uložená všemožná data. Konkrétně vás tedy aplikace musí prvně o přístup ke schránce požádat, jinak k ní zkrátka přistupovat nemůže. Krátce po vydání iOS 16 si uživatelé stěžovali, že je tato funkce velmi přísná, a že se na přístup musí aplikace ptát velmi často, a tak v iOS 16.0.2 došlo k upravení a snížení přísnosti. V novém iOS 16.1 pak Apple přidal přímo možnost, ve které lze pevně nastavit, zdali (ne)bude mít aplikace ke schránce přístup. Stačí otevřít Nastavení → [název aplikace], kde už se tato nová sekce nachází.

schránka ios 16.1

Podpora standardu Matter

V případě, že provozujete chytrou domácnost, popřípadě pokud se na ni zrovna připravujete výběrem produktů, tak jistě víte, že aktuálně už existuje nespočet různých výrobců a ekosystémů, za kterých si můžete vybrat. Pravdou je, že mnoho z nás si zkrátka nevybere z nabídky jen jednoho výrobce, takže už vznikají komplikace v podobě nutnosti instalování vícero aplikací a kompatibility. Přesně proto přišel Apple s řešením, které se nazývá Matter, a má za úkol všechny ekosystémy, tj. Apple HomeKit, Google Home a Amazon Alexa, sjednotit. Do iOS 16 nestihl kalifornský gigant Matter přidat, a tak jsme se dočkali až nyní v iOS 16.1, kde ho konečně můžeme začít využívat a zjednodušit si tak chytrý život.

matter apple

Dosah s Dynamic Islandem

Jestliže vlastníte nějaký větší iPhone, tak na něm s velkou pravděpodobnostní využíváte funkci Dosah, která dokáže přesunout obsah z horní části obrazovky směrem dolů, abyste mohli i nadále telefon využívat jednou rukou. Pokud však vlastníte iPhone 14 Pro (Max), tak jste si jistě všimli toho, že se při aktivaci Dosahu nepřesune do spodní části také Dynamic Island, který prakticky slouží jakožto dodatečné funkční tlačítko. V iOS 16.1 jsme se však dočkali opravy, potažmo vylepšení, a po aktivaci Dosahu na nejnovější vlajkové lodi už se směrem dolů přesune i dynamický ostrůvek.

dosah iphone 14 pro iOS 16.1
.