Zavřít reklamu

S příchodem iOS 16 jsme se samozřejmě dočkali také představení iPadOS 16. I v rámci tohoto nového systému pro jablečné tablety se nachází nespočet zajímavých novinek, které rozhodně stojí za to. Pokud vás zajímá, jaké novinky budou k dispozici, tak stačí, abyste si přečetli tento článek.

Hned na začátek je třeba zmínit, že iPadOS je stále určitým hybridem mezi iOS a iPadOS. To jednoduše řečeno znamená, že všechny novinky, kterých jsme se dočkali v iOS 16 – viz výše – jsou k dispozici i v iPadOS. Některé funkce však samozřejmě zůstávají určené čistě pro iPad, například podpora Apple Pencil a další. Z novinek, o kterých jsme se dozvěděli už při představení iOS 16, je v iPadOS 16 k dispozici například sdílená knihovna na iCloudu, sdílené skupiny karet v Safari a mnoho dalšího.

Novinkou vyloženě v rámci iPadOS jsou tzv. kolaborace. Tato sekce se bude nacházet přímo v kartě sdílení a bude možné skrze ní kolaborovat na různých projektech. V praxi například budete s lidmi schopni pracovat na nějaké poznámce s tím, že díky kolaboraci budete o změnách moci chatovat či jinak komunikovat. Tato funkce bude k dispozici například v Safari, Poznámkách či Keynote.

Společně s kolaborací dorazí nová aplikace Freeform, která představuje jakousi virtuální tabuli, na které budou uživatelé schopni společně pracovat na různých projektech. Bude zde možná umisťovat text, náčrty, fotky, videa, PDF dokumenty a další – zkrátka a jednoduše vše, na čem budete pracovat. Tuto virtuální tabuli pak bude možné sdílet i v rámci FaceTime hovoru při spolupráci a k dispozici bude i ve Zprávách v rámci iMessage. Tato aplikace bude mimo jiné k dispozici i v iOS a macOS, každopádně se ji na všechny systémy dočkáme až později.

V novém iPadOS 16 jsme se dočkali také nové aplikace Počasí – konečně. Ta využívá veliké displeje iPadů k tomu, aby zobrazila co možná nejvíce různých informací, což se rozhodně hodí. Pro vývojáře nově bude k dispozici také WeatherKit, takže budou moci umisťovat aplikace z Počasí do vlastních aplikací. Vlastní aplikace Kalkulačka jsme se však stále nedočkali.

iPadOS 16 dále přichází s podporou Metal 3, stejně jako macOS 13 Ventura. Díky této nové verzi grafického API získají uživatelé ještě větší výkon, který budou moci využít ve hrách apod. Vylepšení se pak dočkalo také Game Center a SharePlay pro ještě lepší propojení hráčů mezi sebou. Mezi další novinky v aplikacích patří například možnost změny přípon souborů v aplikaci Soubory, všeobecně aplikace pak získají nové možnosti pro správu – například odvolat/zopakovat akci, přizpůsobení nástrojové lišty apod.

Stejně jako v macOS 13 Ventura, tak je nově i v iPadOS 16 k dispozici Stage Manager, díky kterému jste schopni lepšího multitaskingu. Stage Manager dokáže jednoduše změnit velikosti oken a lépe je zobrazit, zároveň díky něj budete schopni se rychleji přesouvat mezi aplikacemi. Jednoduše navíc můžete pracovat ve dvou aplikacích najednou a podle potřeby je přesouvat do popředí či pozadí apod. Všem ostatním novinkám se samozřejmě budeme věnovat ve zvláštních článcích.

.