Zavřít reklamu

Společnost Apple platí za tu, která udává směr a přichází s užitečnými inovacemi. To nijak rozporovat nechceme, ale je prostě pravda, že ani její vývojáři se někdy nebojí uchýlit k nějakému tomu kopírování konkurenčních funkcí, pokud usoudí, že za to stojí. Konkurence je zde pak samozřejmě v podobě platformy Android, která náleží Googlu. Zde se tak můžete podívat na výčet několika funkcí, které měl Android dříve, než s nimi přišel Apple v jeho iOS. 

Widgety na domovské obrazovce 

Widgety jsou v iOS již nějakou dobu, ale dříve byly omezeny na zobrazení Dnes. Apple však v iOS 14 umožnil jejich umístění vedle aplikací přímo na domovskou obrazovku iOS. Widgety také můžete přidávat v různých tvarech a velikostech. Když poté umístíte widgety na domovskou obrazovku, ikony aplikací se automaticky přesunou a přizpůsobí se tak, aby uvolnily místo widgetu. Android umožňuje umístění aplikací a widgetů vedle sebe již více než deset let.

Knihovna aplikací 

iOS měl vždy všechny ikony aplikací na domovské obrazovce a postrádal jejich vyhrazený spouštěč, tedy nějaké menu, kterým disponuje Android již od svých počátků. Když ale Apple představil Knihovnu aplikací, tedy právě aplikacím vyhrazenou sekci zobrazující kompletní výčet nainstalovaných titulů, prakticky tím převzal smysl Androidu. Kategorizuje zde sice aplikace podle jejich zaměření, takže se nejedná o kopii 1:1, i tak je zde ale inspirace značná.

Doporučené aplikace v knihovně aplikací 

Knihovna aplikací ještě jednou. Ta totiž na základě vašeho používání zobrazuje dynamicky navrhované aplikace. Jedná se o takové tituly, které budete s největší pravděpodobností používat v závislosti na aktuální denní době. Tato funkce však poprvé debutovala na Androidu, a to na vlastních telefonech Googlu s označením Pixel. Nyní je k dispozici na iPhonech od systém iOS 14.

Obraz v obraze 

Funkci režimu obrazu v obraze (PiP) přinesl Google už na zařízení s Androidem 8.0 Oreo, a to se psal rok 2017. Okno můžete po obrazovce posouvat bez ohledu na to, jakou aplikaci používáte, a také se zobrazuje na domovské obrazovce. Tuto funkci můžete použít nejen ke sledování videí ale i při videohovorech, i když používáte jiné aplikace. Stejně je tomu na Androidu.

Menší uživatelské rozhraní hovoru 

Mnoho uživatelů si po léta stěžovalo na to, že obrazovka pro volání zabírá na iPhonech nebo iPadech celou obrazovku. Apple problém vyřešil tím, že toto uživatelské rozhraní celkově zmenšil. To se tak zobrazuje jen v horní části obrazovky, podobně jako banner upozornění, a nabízí možnosti přijmout nebo odmítnout hovor. Můžete se tak pohybovat po celém uživatelském rozhraní, aniž byste museli reagovat. Tato funkce je však na Androidu přítomna již dlouhou dobu.

iOS 14 příchozí hovor

Aplikace Překladač 

V iOS 14 přišel Apple se zcela novou aplikací Překladač, a to s podporou 11 jazyků. Víte ale, kdy poskytl Google svou aplikaci Překladače pro platformu Android? Psal se rok 2010. Nativní aplikaci pro iOS pak vydal jen o rok později.

Překladač pro Safari 

Funkce Překladač je integrována i do webového prohlížeče Safari systému iOS. Tato funkce je však součástí Androidu přes Google Chrome již pěkných pár let a ve srovnání s ní podporuje mnohem více jazyků.

Vyhledávání emodži na klávesnici 

I když byl Apple před Googlem ve vydávání novějších emotikonů pro iOS a iPadOS vždy o krok napřed, v jejich vyhledávání při zadávání textu nepochopitelně zaspal. Tato funkce je totiž součástí aplikace Gboard pro Android již roky.

emotikon

Kde naopak kopíroval Android 

Abychom nezůstali Androidu nic dlužní, nemají si tyto dvě platformy příliš co vyčítat. Vzájemné kopírování prvků je mezi nimi totiž na denním pořádku, takže si buďte jisti, že i Android nabízí mnoho funkcí, které od svého rivala okopíroval. Jedná se např. O následující funkce. 

  • Navigace gesty, které přinesl iPhone X, Android vzápětí okopíroval a poskytl je ve verzi 9 a 10. 
  • Oznamovací odznaky jsou součástí iOS od nepaměti, Android je přidal až ve verzi 8 v roce 2017. 
  • Apple představil funkci Night Shift v iOS 9.3 v březnu 2016, Android jej s jeho Night Mode okopíroval v Androidu 8.0 Oreo téměř o rok a půl později. 
  • Funkci Nerušit uvedl Apple v iOS 6 v roce 2012. Google si s ní dal ale na čas a přidal ji do svého Androidu až v roce 2014 s verzí 5.0 Lollipop. 
  • iPhone 4S přišel v roce 2011 s hlasovou asistentkou Siri. O devět měsíců později uvedl Google na trh Android 4.1 Jelly Bean, který obsahoval funkci Google Now, která se nakonec proměnila v Google Assistanta. 
  • S příchodem iOS 11 v roce 2017 jste mohli klepnout na snímek obrazovky hned po jeho zachycení a anotovat jej. Google něco podobného přidal až v Androidu 9.0 Pie, který dorazil až v polovině roku 2018.
.