Zavřít reklamu

Před dvěma dny jsme se na Apple Keynote po několika dlouhých měsících čekání dočkali představení lokalizačního přívěšku AirTag. Tento přívěšek však rozhodně není obyčejný – díky síti služby Najít, kterou tvoří stovky milionů iPhonů, iPadů a Maců po celém svět, uživatelé dokážou určit jeho polohu prakticky kdekoliv. AirTagy totiž vysílají zabezpečený Bluetooth signál, který veškerá okolní zařízení v síti Najít zachytí a uloží jejich polohu do iCloudu. Vše je v tomto případě samozřejmě zašifrované a stoprocentně anonymní. Pokud ale chcete AirTag využívat na sto procent, budete k tomu potřebovat novější iPhone.

Každý jeden lokalizátor AirTag ve svých útrobách disponuje ultra-širokopásmovým čipem U1. Tento čip se vůbec poprvé objevil v iPhonech 11. Samotný název čipu vám nejspíše nic neřekne, pokud bychom však měli definovat jeho funkčnost, tak se dá říct, že se stará o určení polohy předmětu (či jablečného telefonu), a to s přesností na centimetry. Díky U1 tak může AirTag předat iPhonu přesné informace o své lokaci. Na obrazovce telefonu se pak při hledání objeví šipka, která vás přesně nasměruje na místo, kde se AirTag nachází, dále se dozvíte také informace o přesné vzdálenosti. V hledání vám může pomoci také vestavěný reproduktor, který začne vydávat zvuk poté, co AirTag tzv. „prozvoníte“.

Aby zmíněné vzájemné určení polohy a vědomí toho, kde se nějaká věc nachází, mohlo fungovat, tak musí obě zařízení disponovat čipem U1. Jestliže si tedy AirTag pořídíte k iPhonu 11, 11 Pro (Max), 12 (mini) či 12 Pro (Max), tak jej budete schopni výše popsaným způsobem využívat naplno – tato zařízení totiž U1 mají. Pokud ale patříte mezi vlastníky iPhonu XS či staršího, tak to rozhodně neznamená, že byste AirTagy nemohli používat vůbec. Jde pouze o to, že jablečný telefon bez U1 nedokáže polohu AirTagu určit naprosto přesně, což může být u některých věcí klíčové. Všeobecně se dá předpokládat, že se starším iPhonem určíte polohu AirTagu s podobnou přeností jako například při vyhledávání jiného zařízení od Applu – kupříkladu AirPods či MacBooku.

.