Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi milovníky robotů, tak vám zajisté nemusím představovat společnost Boston Dynamics. Pro ty méně znalé se jedná o americkou firmu, která v současné době vyvíjí a produkuje nejpokročilejší roboty na světě. Tyto roboty jste již mohli zahlédnout na různých videích, která jsou velmi populární a kolují různě po Facebooku, YouTube a dalších sociálních sítích. O společnosti Boston Dynamics vás mimo jiné sem tam informujeme i na našem magazínu – například v jednom z minulých IT souhrnů dne. Určitě vás nyní překvapíme, když řekneme, že s Boston Dynamics začal spolupracovat také největší český e-shop, Alza.cz.

Hned na začátek můžeme podotknout, že je Alza vůbec první společností, která do Česka robota z Boston Dynamics přivedla. Co si budeme nalhávat, v současné době jdou veškeré technologie raketovým tempem dopředu a je jen otázkou času, kdy nám budou veškeré zásilky donášet roboti či droni. Již nyní má dokonce mnoho z nás doma robotický vysavač, anebo robotickou sekačku – proč by tedy Alza nemohla mít svého víceúčelového robota. Určitě se ptáte, jak alzí robot vypadá a co vlastně umí – tvarově se jedná o psa a nese označení SPOT. I proto se v Alze rozhodli, že robota pojmenují tématicky Dášenka. Alza chce roboty z Boston Dynamics zpřístupnit široké veřejnosti a už před rokem je dokonce přidala do své nabídky produktů, k reálnému prodávání však ve finále nedošlo. To by se každopádně mělo brzo změnit a za cca 2 miliony korun by si jednu takovou Dášenku mohl pořídit již každý z nás.

Alza plánuje Dášenku využít v mnoha různých situacích a prostředích. V Boston Dynamics tohoto robota, který je až metr dlouhý a váží 30 kilo, naučili pohybovat se po různých površích, a to až rychlostí 6 km/h. V monitorování okolí mu pak pomáhají 360° kamery a celkově dokáže unést závaží až o hmotnosti 14 kilogramů. Na jedno nabití, respektive na jedinou baterii, dokáže Dášenka pracovat celých 90 minut. Díky čtyřem nohám pak Dášence nedělá ani problém pohybovat se po schodech či překonávat překážky, robotickou rukou si pak dokáže například otevřít dveře. Ve finále by vám tedy na pobočce mohla objednávku donést právě Dášenka, v budoucnu by vám ji mohla doručit klidně až domů. Každopádně, v současné době není stoprocentně jisté, s čím vším bude robot v Alze pomáhat. Na facebookových stránkách Alzy však můžete navrhovat různé možnosti využití a autor toho nejzajímavějšího návrhu se pak bude moci zapojit do testování Dášenky, což je nabídka, která se může naskytnout jen jednou za život.

Robotického psa SPOT od Boston Dynamics si prohlédnete zde

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.