Zavřít reklamu

Pomalu se nám chýlí konec týdne, což pochopitelně znamená i nějaké ty šťavnaté novinky z technologického světa, kde se toho za poslední den událo víc než je zdrávo. Ačkoliv jsme včera vynechali naše tradiční povídání o hlubokém vesmíru a letech do neznáma, tentokrát se této kratochvíli nejspíše nevyhneme. Alfou a omegou dnešního zpravodajství a souhrnu je totiž monumentální exploze vesmírné lodi Starship z laboratoří SpaceX, která sice úspěšně absolvovala výškový test, ale jaksi pohořela (doslova) ve finálním přistání. Stejně tak se pobavíme i o raketě Delta IV Heavy, tedy nejtěžším gigantovi, který dosud lidstvo stvořilo. A zmínka padne i o robotické společnosti Boston Dynamics, která roste tak rychle, že ji odkoupila korporace Hyundai.

Hyundai kupuje Boston Dynamics za necelou miliardu dolarů. Roboti jsou zkrátka v kurzu

Pokud se v technologickém světě pohybujete již nějakou tu dobu, určitě vám neunikla ambiciózní společnost Boston Dynamics zaměřující se na vývoj robotů. Ačkoliv je podobných společností spousta, zrovna tato zmíněná má poměrně dlouhou a bohatou historii úspěšných pokusů. Kromě inteligentního robotického psa se totiž vědci pochlubili například i s Atlasem, robotem schopným dělat salta a takové kousky, o kterých se dosud humanoidním robotům ani nesnilo. Celá řada výrobců i firem se tak využití robotických společníků rychle zhostila a adaptovala se na svět, kde v brzké budoucnosti pravděpodobně nebude o umělou inteligenci nouze.

Tak či onak, raketový růst Boston Dynamics byl jedním z důvodů, proč se o akvizici začala zajímat celá řada velkých korporací. Konec konců, odkoupit takto lukrativní byznys se jeví jako skvělý nápad a není divu, že po příležitosti rychle skočila i společnost Hyundai, která je známá svou inklinací k inovacím a především přelomovými objevy na poli technologií. I z tohoto důvodu tak již v listopadu došlo k předběžné dohodě a především vyrovnání částky, která se vyšplhala téměř na jednu miliardu dolarů, konkrétně pak na 921 milionů. Rozhodně se jedná o skvělý krok kupředu a především spolupráci, která by ve finále mohla obohatit obě strany. Kdoví, s čím se Boston Dynamics ještě vytasí.

Exploze vesmírné lodi Starship pobavila i vyděsila. Elon Musk jaksi nezvládl hladké přistání

Nebyl by to správný souhrn, aby se v něm alespoň jednou neobjevila zmínka o legendárním vizionáři Elonu Muskovi, který má pod palcem Teslu i SpaceX. Právě druhá zmiňovaná vesmírná společnost se pak nedávno pustila do odvážného testu, který spočíval ve snaze dostat gigantickou vesmírnou loď Starship do výšky zhruba 12.5 kilometrů, a otestovak tak schopnost zážehových motorů unést takovou tíhu. Ačkoliv se test zdařil a motory neměly s vynesením lodi do oblak nejmenší problém, větší potíž nastala s manévrováním. Konec konců, představte si, že musíte dokonale vyrovnat mnohatunového giganta, který se řítí zpět směrem k zemi.

Celý koncept totiž funguje na té bázi, že společnost vynese raketu do oblak, konkrétně pak do požadované výšky, vypne motory a nechá ji volně padat. Těsně nad zemí pak aktivuje trysky a pokusí se vyrovant masivní konstrukci tak, aby přistála vertikálně a ideálně tak, jak má. To se sice částečně povedlo, nicméně jak se ukázalo, výpočty inženýrů nebyly tak precizní jak se mohlo zdát. Trysky totiž neposkytovaly dostatečný výkon a svým způsobem sice raketu narovnaly, ale zdaleka ji nedokázaly zbrzdit natolik, aby při nárazu neexplodovala. A to se právě stalo, což sice nijak nevyvrací úspěšnost testu, ale věřte nám, že o tomto kousku bude internet vtipkovat ještě hodně dlouho.

Gigantická raketa Delta IV Heavy se vydá na oběžnou dráhu již brzy. Ponese přísně utajený satelit

Vesmírná společnost SpaceX už dostatek svého prostoru měla, a tak by bylo vhodné dát příležitost i jiným adeptům na pozici vesmírného průkopníka. Řeč je o společnosti United Launch Alliance, respektive organizace spojující několik předních výrobců v oblasti raket. Právě tenhle gigant se totiž chystá na oběžnou dráhu poslat druhou nejtěžší a největší raketu na světě s názvem Delta IV Heavy, která si s sebou ponese přísně utajený vojenský satelit. K čemu slouží pochopitelně nikdo neví a ani vědět nemůže, i tak je ale jisté, že ULA ohledně celé akce dělá poměrně velký rozruch, který je vzhledem ke konkurenci pochopitelný.

Ačkoliv měla raketa na oběžnou dráhu vyrazit již před několika měsíci, pokaždé byl let z důvodu nepříznivých podmínek odložen na neurčito. Konečně se ale blíží ono osudné datum, kdy se ukáže, zda může ULA konkurovat i takovým gigantům jako je SpaceX. V každém případě se bude jednat o dražší kratochvíli než je tomu v případě konkurenčního SpaceX. ULA totiž na rozdíl od Elona Muska neplánuje využít přistávací moduly, a ušetřit tak hezkých pár milionů dolarů. Místo toho se drží tradičnějšího modelu, avšak nedá se vyloučit, že se v budoucnu společnost inspiruje. Uvidíme, zda se této ambiciózní alianci podaří splnit svůj plán a úspěšně dokončit misi.

Témata: , ,
.