Zavřít reklamu

Vláda Spojených států zahájila další kroky, s jejichž pomocí chce Applu i dalším společnostem zamezit v zabezpečování uživatelských dat prostřednictvím šifrování. Stanice NBC v pondělí informovala o dopise, který Apple obdržel od FBI. FBI v dopise žádala cupertinskou firmu o odemčení dvou iPhonů, patřících útočníkovi z vojenské základny v Pensacole.

Podobná situace nastala již před několika lety, kdy byl předmětem sporu pro změnu iPhone střelce ze San Bernardina. Apple tehdy odmítl inkriminovaný iPhone odemknout a celý případ skončil tím, že FBI využila k získání potřebných informací z telefonu pomoci třetí strany.

Podle texaského právníka Josepha Browna může americká vláda přijmout specifické právní předpisy, kterými si „zajistí zákonný přístup k vymáhání práva na digitální důkaz o zločinu“, a to v souladu s tradiční ochranou soukromí. V souvislosti s touto mírně krkolomnou formulací zmiňuje Brown případ, kdy se po více než roce podařilo získat data ze zařízení zatčeného podezřelého ve věci zneužívání dítěte. Vyšetřovatelům se tehdy za pomoci nových forenzních technik podařilo dostat do iPhonu, kde našli požadovaný obrazový materiál.

Brown tvrdí, že důkazy, uložené na telefonu nebo v laptopu, by neměly být o nic víc chráněné než důkazy, nacházející se v domově dotyčného, „který byl vždy považován za jedno z nejsoukromějších míst“. Organizace, zabývající se digitálním právem, ale poukazují na jisté bezpečnostní riziko, které by mohlo představovat ponechání „zadních vrátek“ v zabezpečení elektronických zařízení. Americká vláda má navíc přístup k řadě nástrojů, které jí mohou pomoci získat data nejen z iPhonů, ale také ze smartphonů s operačním systémem Android a dalších zařízení – jedná se například o Cellebrite nebo GrayKey.

Using iPhone fb

Zdroj: Forbes

.