Zavřít reklamu

Internetoví podvodníci se opět zaměřili na české uživatele Apple produktů. Ve snaze vylákat z nich údaje od platebních karet spustili nový phishingový útok šířící se pomocí textových zpráv, doteď se přitom tyto útoky běžně šířily prostřednictvím e-mailu. Zpráva, kterou dostal také čtenář našeho sesterského webu, tvrdí, že váš iCloud účet byl zablokován z bezpečnostních důvodů a pro jeho odblokování musíte navštívit přiložený odkaz. Ten vás ovšem přesměruje na podvodný web.

Po kliknutí na stránku se uživatelům okamžitě zjeví web, který od nich požaduje vyplnění všech dat z platební karty včetně jména držitele, čísla, platnosti ve formátu MM/RR a kódu CVV/CVC. Jenom tato data postačují k tomu, aby mohl podvodník začít používat vaši kartu pro nákup věcí přes internet. V žádném případě tyto informace nepředávejte nikomu přes internet a zprávy podobného charakteru ignorujte.

Podvodný web se také od toho oficiálního odlišuje absencí certifikátu pro zabezpečenou komunikaci, který je také v zemích Evropské unie daný zákony o důvěryhodných službách. V ČR je to zákon č. 297/2016 Sb. o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce, zatímco na Slovensku je to zákon 272/2016 Z.z. o dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu. Certifikovaný web rovněž rozeznáte díky zelenému textu či ikonce zámku vedle názvu webové stránky v prohlížeči. Pokud si i přesto nejste jisti tím, zda vás kontaktuje přímo Apple nebo podvodník, doporučujeme zkusit stáhnout z App Storu některou z bezplatných aplikací. Pakliže vám aplikace půjde stáhnout, vaše Apple ID a tedy i iCloud jsou v naprostém pořádku.

V případě, že dostanete pofidérní SMS zprávu, doporučujeme ji okamžitě nahlásit společnosti Apple:

  • Pokud dostanete podvodný e-mail, přepošlete ho na adresu reportphishing@apple.com.
  • Podezřelé či podvodné e-maily, které vám přišly na e-mailovou adresu icloud.com, me.com nebo mac.com pošlete na adresu abuse@icloud.com.
  • Podvodné a podezřelé SMS zprávy můžete nahlásit společnosti Apple klepnutím pod nimi na tlačítko Nahlásit.
iphone 11 pro camera
.