Zavřít reklamu

App Store otevřel své virtuální brány 10. července roku 2008 a majitelé iPhonů tak měli konečně možnost stahovat do svých smartphonů také aplikace od vývojářů třetích stran. Z dosud uzamčené platformy se tak stal nástroj výdělku pro Apple i pro vývojáře. App Store postupně zaplavily aplikace, sloužící ke komunikaci, tvorbě, či hraní her.

Jobsovi navzdory

Cesta App Storu k uživatelům ale nebyla snadná – bránil v ní samotný Steve Jobs. Ten se mimo jiné například obával toho, že by zpřístupnění platformy vývojářům třetích stran mohlo znamenat ohrožení bezpečnosti i kontroly, kterou měl Apple nad svou platformou. Jako notorického perfekcionistu ho ale také zneklidňovala možnost, že by špatně navržené aplikace mohly kazit celkový dojem z pečlivě propracovaného iPhonu.

Zbytek vedení, který naopak v App Storu spatřoval velký potenciál, naštěstí u Jobse loboval tak dlouho a tak intenzivně, až softwarový obchod dostal zelenou, a Apple tak mohl v březnu roku 2008 oficiálně ohlásit spuštění svého iPhone Developer programu. Vývojáři, kteří chtěli své aplikace distribuovat přes App Store, museli zaplatit Applu roční poplatek ve výši 99 dolarů. Ten se o něco zvýšil v případě, že se jednalo o vývojářskou společnost o 500 a více zaměstnancích. Z jejich zisku si pak cupertinská společnost účtovala třicetiprocetní provizi.

V době svého spuštění nabízel App Store 500 aplikací od vývojářů třetích stran, z nichž zhruba čtvrtina byla zcela zdarma. Prakticky ihned po spuštění začal App Store stoupat strmě vzhůru. Během prvních 72 hodin zaznamenal neuvěřitelných 10 milionů stažení, a vývojáři – leckdy ve velmi mladém věku – začali na svých aplikacích vydělávat stovky tisíc dolarů.

V září roku 2008 stoupl počet stažení v App Storu na 100 milionů, v dubnu následujícího roku šlo již o jednu miliardu.

Aplikace, aplikace, aplikace

Apple svůj obchod s aplikace propagoval mimo jiné například reklamou, jejíž slogan “There’s an App fot That” s trochou nadsázky vstoupil do historie. Dočkal se svého parafrázování v pořadu pro děti, ale také řady parodií. Svůj reklamní slogan si Apple dokonce nechal v roce 2009 zaregistrovat jako ochrannou známku.

Tři roky po svém spuštění mohl App Store slavit již 15 miliard stažení. V současné době najdeme v App Storu více než dva miliony aplikací a jejich počet neustále stoupá.

 

Zlatý důl?

App Store je bezesporu nástrojem výdělku jak pro Apple, tak i pro vývojáře. Ti si například díky App Storu vydělali v roce 2013 dohromady 10 miliard dolarů, o pět let později to již bylo 100 miliard, a App Store rovněž zaznamenal milník v podobě půl miliardy návštěvníků týdně.

Někteří vývojáři si ale stěžují na třicetiprocentní provizi, kterou si Apple účtuje, jiným zase vadí způsob, jakým se Apple snaží propagovat systém předplatného na úkor jednorázových plateb za aplikace. Někteří – jako třeba Netflix – se rozhodli systém předplatného v App Store opustit úplně.

App Store po celou dobu prochází neustálými změnami. Apple postupem času přidal do App Store reklamy, přepracoval jeho vzhled, a s příchodem iOS 13 také odstranil omezení pro stahování na mobilních datech a přišel také s vlastním App Storem pro Apple Watch.

App Store prvni iPhone FB

Zdroje: Cult of Mac [1] [2] [3] [4], Venture Beat,

.