Zavřít reklamu

Po Internetu se šíří zprávy, že App Store (iTunes) účty byly hacknuty. Objevilo se několik lidí, kterým někdo cizí nakupoval přes jejich účet. Doporučuje se tedy pro jistotu změnit heslo k účtu. Je to ale opravdu nutné? Co se stalo?

V knižní kategorii se zničehonic začaly mezi nejprodávanějšími tituly objevovat knihy od vývojáře Thuat Nguyena. Právě tento vývojář je podezřelý z toho, že dokázal někde získat hesla k App Store (iTunes) účtům a tímto způsobem si tak chtěl pravděpodobně převést peníze na svůj účet.

Tento vývojář ale není jediný, kdo by byl z těchto transakcí podezřelý. Stejné podezření máme i na několik dalších vývojářů v App Store v jiných kategoriích (ačkoli to může být stále jeden a ten samý člověk). Jedna teorie mluví o tom, že postižení uživatelé používali příliš snadná hesla. Takto se kradou účty celkem běžně, není to nic vyjímečného.

Další teorie mluví o tom, že vývojář měl v App Store aplikaci, která tyto přístupy k účtům kradla. Pokud jste si od daného vývojáře stáhli aplikaci, zadali svůj email a heslo, tak vývojář mohl snadno vyzkoušet, jestli stejný email a heslo nemáte i do svého App Store účtu. A pokud ano, tak váš účet byl „hacknut“.

Není tedy stále vůbec jasné, jak se mu podařilo získat přístupy k účtům a ani jak velká část uživatelů je zasažena, ale obecně doporučuji každému změnit si heslo. To provedete tak, že desktopovém iTunes půjdete do iTunes Store a v pravém horním rohu kliknete na Account. Poté zvolíte Edit account info. A nezapomeňte, k důležitým účtům byste měli minimálně používat heslo rozdílné od těch, která používáte běžně. Obecně ale nepředpokládám, že by někdo hacknul milióny iTunes účtů po celém světě a postižený tak byl každý.

Také můžete odstranit svoji platební kartu z účtu do té doby, než přijde nějaké oficiální prohlášení od Apple, co se to vlastně stalo. Každopádně pokud změníte heslo a jako platební kartu nezvolíte None (žádná), tak vám bude z účtu opět stržena testovací platba (zhruba 40-50 Kč, tato částka se vám po pár dnech vrátí na účet).

Pokud používáte univerzální heslo napříč celým internetem a aplikacemi, tak vždy riskujete, že vám někdo zaplatí cizí aplikace z vašeho účtu. Apple nyní odstranil všechny aplikace od podezřelého vývojáře. Pokud ale někdo zažádá o vrácení peněz, tak vám je Apple zpět na účet vrátí (ačkoli to oficiálně nevyhlásil). Změnit si heslo ale bude jednodušší.

.