Zavřít reklamu

Apple dnes potvrdil koupi analytické firmy Topsy Labs, která se zabývá sociálními sítěmi. Topsy se specializuje na analyzování sociální sítě Twitter, kde zkoumá trendy specifických termínů. Dokáže tak například zjistit, jak často se o dané věci mluví (tweetuje), kdo je vlivná osobnost v rámci termínu, nebo dokáže měřit účinnost kampaně či dopad události.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Topsy je také jedna z mála firem, která má přístup k rozšířenému API Twitteru, tedy kompletnímu streamu publikovaných tweetů. Získaná data poté firma analyzuje a prodává svým klientům, mezi které patří například reklamní agentury.

Není zcela jasné, jak Apple hodlá koupenou společnost využít, Wall Street Journal nicméně spekuluje o možném propojení s hudební streamovací službou iTunes Radio. Díky datům z Topsy by posluchači třeba mohli získat informace o aktuálně populárních písních nebo interpretech, o kterých se na Twitteru mluví. Nebo by bylo možné data využít pro sledování chování uživatelů a lepší cílování reklamy v reálném čase. S reklamou měl zatím Apple smůlu, jeho pokus o monetizaci aplikací zdarma prostřednictvím iAds zatím nenašel příliš velkou odezvu u inzerentů.

Za akvizici Apple zaplatil kolem 200 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy korun), mluvčí společnosti ke koupi poskytla standardní komentář: „Apple kupuje čas od času malé technologické společnosti a obecně nehovoříme o účelu nebo našich plánech.“

Zdroj: Wall Street Journal

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více