Zavřít reklamu

Když jste v minulosti chtěli pevný disk ve vašem počítači vyměnit za větší, mohli jste využít funkce Secure Erase, díky které došlo k jeho přepsání a kompletnímu odstranění všech osobních dat. Díky pokroku v technologiím je ale podle společnosti Apple nejjistější cestou zašifrování disku.

Šifrování jako jistota

Není žádným tajemstvím, že pouhé přesunutí souborů do koše a jeho následné vysypání nezabrání jejich možné obnově. Pokud místo, které se smazáním těchto souborů uvolnilo, nebude přespáno dalšími daty, je velká pravděpodobnost, že se smazané soubory podaří obnovit – na tomto principu pracují například nástroje, sloužící k obnově dat.

Při provedení příkazu „secure erase“ v Terminálu na macOS dojde k cílenému přepsání těchto osiřelých míst tak, aby k obnově smazaných souborů nemohlo dojít. Podle Apple ale Secure Erase již nepředstavuje stoprocentní jistotu nenávratnosti dat, a firma tento postup nedoporučuje, a to kvůli zvyšující se kvalitě a odolnosti disků.

Moderním řešením pro rychlé a spolehlivé vymazání dat je podle Applu silné šifrování, které po zničení klíče zajistí prakticky stoprocentní nenávratnost dat. Zašifrovaný disk totiž není možné bez klíče přečíst, a pokud uživatel smaže i příslušný klíč, má jistotu, že smazaná data už nespatří světlo světa.

disk diskova utilita macos FB

Úložiště iPhonu i iPadu je automaticky zašifrované, proto lze u těchto zařízení rychle a spolehlivě smazat data přes Nastavení -> Obecné -> Resetovat -> Smazat data a nastavení. Na Macu je zase zapotřebí aktivovat funkci FileVault. Její aktivace je od vydání operačního systému OS X Yosemite součástí procesu nastavení nového Macu.

Zdroj: Cult of Mac

.