Zavřít reklamu

Když se řekne ochrana Macu, tak si mnoho z vás představí ochranu v podobě zaheslovaného uživatelského účtu. Ochrana v podobě hesla je sice fajn a v mnoha případech postačí, ale pokud chcete svému Macu dopřát vyšší míru zabezpečení a ochránit se před odcizením dat, tak musíte využít FileVault, anebo heslo k firmwaru. A právě druhé zmiňované variantě se budeme věnovat v tomto článku. Heslo k firmwaru je ochrana v podobě hesla a jedná se o nejlepší možnou ochranu dat uvnitř vašeho Macu. Jak funguje, jak ji zapnout a jakým způsobem se projevuje?

Pokud se rozhodne pro aktivaci FileVaultu, tak dojde k zašifrování dat na harddisku. To se může zdát jako skvělá ochrana, což také doopravdy je, ale pořád může kdokoliv k vašemu zařízení připojit například externí harddisk s nainstalovaným macOS. Pomocí tohoto postupu poté může s diskem dále pracovat, například jej zformátuje, či provede čistou instalaci macOS. Pokud byste chtěli i tomuto zabránit, tak můžete. Stačí si nastavit heslo k firmwaru.

Jak aktivovat heslo k firmwaru

Nejprve váš Mac či MacBoook přesuňte do režimu zotavení (recovery). Abyste se do recovery dostali, tak nejdříve váš Mac úplně vypněte, následně jej opět pomocí tlačítka zapněte a ihned poté stiskněte a držte klávesovou zkratku Command + R. Klávesy držte do té doby, dokud se na obrazovce neobjeví režim zotavení. Po načtení recovery režimu stiskněte v horní liště záložku Utility a z menu vyberte možnost Utilita zabezpečeného spouštění.

Jakmile na tuto možnost kliknete, tak se zobrazí nové okno v podobě průvodce pro aktivaci hesla k firmwaru. Klikněte na tlačítko Zapnout heslo k firmwaru… a zadejte heslo, kterým chcete váš firmware ochránit. Poté heslo zadejte ještě jednou pro kontrolu. Jakmile tak učiníte, tak klikněte na tlačítko Nastavit heslo. Poté se zobrazí poslední notifikace, která vás upozorní na aktivování hesla k firmwaru. Nyní stačí Mac restartovat – klikněte v levém horním rohu obrazovky na logo Apple a z rozevíracího menu, které se zobrazí, vyberte možnost Restartovat.

Jak heslo k firmwaru deaktivovat?

Pokud docílíte do fáze, že už dále nechcete heslo k firmwaru používat, tak jej můžete jednoduše deaktivovat. Stačí využít naprosto stejný postup, jako je uvedený výše, akorát v případě deaktivace si samozřejmě musíte pamatovat původní heslo. Pokud se pro deaktivaci rozhodnete, tak musíte původní heslo zadat do příslušných polí v průvodci pro vypnutí hesla k firmwaru. Heslo k firmwaru je také možné podobným způsobem změnit. Co když si původní heslo ale nepamatujete?

Zapomenuté heslo k firmwaru

Pokud zapomenete heslo k firmwaru, tak máte zkrátka smůlu. Heslo k firmwaru dokážou totiž odblokovat pouze zaměstnanci Apple Store v Genius Baru. Jak jistě víte, tak v Česku Apple Store není – můžete využít nejbližší obchod ve Vídni. S sebou si nezapomeňte vzít účtenku či fakturu z obchodu, kde jste vaše zařízení zakoupili. Napříč internetem sice koluje několik diskuzí, které říkají, že stačí zavolat na telefonickou podporu Apple. Bohužel však s tímto nemám zkušenosti a nemůžu 100% říct, zdali by byla uživatelská podpora schopná váš Mac či MacBook na dálku odblokovat.

heslo_firmware

Poslední záchrana

Když jsem si nedávno na zkoušku heslo k firmwaru aktivoval s tím, že jej po několika dnech používání deaktivuji, tak jsem na to samozřejmě zapomněl. Poté, co jsem se snažil na můj MacBook nainstalovat Windows pomocí Boot Campu, tak došlo k selhání instalace a můj MacBook se kvůli vytvoření nového oddílu uzamkl. Řekl jsem si, že se nic neděje, že přece heslo znám. Heslo jsem tedy opakovaně asi půlhodiny do políčka zadával, ale stále neúspěšně. Když už jsem byl úplně zoufalý, tak mě napadla jedna věc – co když je klávesnice v uzamknutém režimu v jiném jazyce? Ihned jsem tedy zkusil zadat heslo k firmwaru, jako kdybych psal na klávesnici s americkým rozložením kláves. A světe div se, MacBook se odemkl.

Vysvětleme si tuto situaci na příkladu. Aktivovali jste heslo firmwaru na vašem Macu a zadali jste heslo Knizky12345. Do políčka k odemknutí firmwaru tedy musíte zadat Kniykz+ěščř. Tímto by mělo dojít k rozpoznání hesla a odemknutí vašeho Macu.

Závěr

Pokud se rozhodnete pro aktivaci hesla k firmwaru, tak berte na vědomí, že pokud heslo zapomenete, tak vám nikdo (kromě zaměstnanců v Apple Storu) nepomůže. Zabzepčení byste měli na vašem Macu aktivovat tehdy, pokud máte doopravdy strach, že by vaše data mohl někdo zneužít, popřípadě pokud máte na harddisku uložené výkresy k funkčnímu perpetuum mobile. Zkrátka a jednoduše, pokud nepatříte do vyšší sociální vrstvy a nevlastníte data, o které by mohl stát někdo jiný, tak aktivaci hesla k firmwaru nejspíše nebudete potřebovat.

.