Zavřít reklamu

Apple v dnes vydané tiskové zprávě potvrdil, že se chystá ještě letos začít vyplácet dividendy a také zpětně odkupovat akcie. Svůj záměr společnost sdělila v plánované konferenci s investory, kterou ohlásila včera s tím, že během ní prozradí, co provede se svou obří finanční rezervou…

„Po dohodě správní rady společnost plánuje, že od čtvrtého čtvrtletí fiskálního roku 2012, který začne 1. července 2012, spustí čtvrtletní vyplácení dividendy 2,65 dolaru na akcii.

Navíc správní rada schválila uvolnění 10 miliard dolarů pro zpětný odkup akcií, který proběhne ve fiskálním roce 2013, jenž začíná 30. září 2012. Program zpětného odkupu akcií by měl běžet tři roky a jeho primárním cílem je minimalizovat dopad jejich rozmělnění na malé balíčky kvůli budoucím kapitálovým dotacím zaměstnanců a zaměstnaneckého programu pro koupi akcií.“

Dividendy bude Apple vyplácet poprvé od roku 1995. Steve Jobs totiž během svého druhého působení v kalifornské společnosti upřednostňoval, aby si Apple svůj kapitál držel, než aby vyplácel dividendy investorům. “Hotovost v bance nám dává obrovské bezpečí a flexibilitu,” říkal zakladatel společnosti.

Situace se nicméně po jeho odchodu mění. O tomto tématu se v Cupertinu diskutuje již delší dobu. Výkonný ředitel Tim Cook během představení nového iPadu potvrdil, že společně s CFO Peterem Oppenheimerem a radou společnosti aktivně diskutují o možnostech, jak s téměř 100 miliardami dolarů v hotovosti a v krátkodobých investicích naložit, a vyplácení dividend je jedním z jejich řešení.

“O našich financích jsme velice intenzivně a pečlivě přemýšleli,” řekl během konference Tim Cook. “Inovace zůstává nadále naším hlavním cílem, kterého se budeme držet. Naše dividendy a zpětný odkup akcií budeme pravidelně kontrolovat,” dodal současný CEO Applu, čímž chtěl naznačit, že si společnost i nadále zachová dostatečně vysoký kapitál pro případné další investice.

Během konference promlouval rovněž Peter Oppenheimer, jenž má v Cupertinu na starost právě finanční sektor. “Obchod nám jde skutečně skvěle,” potvrdil Oppenheimer s tím, že Apple disponuje výrazným kapitálem. Tím pádem by mělo na vyplácení dividend padnout čtvrtletně přes 2,5 miliardy dolarů, respektive přes 10 miliard dolarů ročně, což znamená, že Apple bude vyplácet nejvyšší dividendu ve Spojených státech.

Oppenheimer rovněž potvrdil, že výraznou část peněz (asi 64 miliard dolarů) má Apple mimo území Spojených států, odkud je nemůže kvůli vysokým daním bezbolestně převést do USA. V prvních třech letech by nicméně mělo být do programu zpětného odkupu akcií investováno 45 miliard dolarů.

Zdroj: MacStories.net
.