Zavřít reklamu

Včerejšek byl pro mnohé hráče velmi důležitým dnem. Dočkali jsme se totiž vydání 14minutového gameplaye z chystaného remaku hry Mafia. Odezvy na publikovaný gameplay jsou různorodé, na internetu se objevuje mnoho chvály, ale na druhou stranu bohužel také mnoho kritiky. Mafia sice hlavním tématem dnešního souhrnu nebude, ale v jedné z novinek vás informujeme o dvou hrách, které můžete momentálně na Mac. stáhnout zdarma. Kromě toho se společně podíváme na porovnání cen akcií AMD vs Intel, a poté si povíme také o možné akvizici společnosti Arm Holdings.

Hodnota akcií AMD je vyšší než Intelu

Zatímco ještě před několika lety byste si ani nepomysleli, že se společnost AMD bude vůbec někdy v budoucnu schopna tehdy vrcholnému Intelu rovnat, tak momentálně je celá situace naopak. Intel jednoduše zaspal dobu a tak nějak doufal, že se AMD nepokusí cenit zuby. Před nějakou dobou nazpět však došlo k obměnění vedení ve společnosti AMD, která se ihned poté vydala plnou parou vpřed. Netrvalo to dlouho a AMD se pomalu dotáhnulo na úroveň Intelu a v současné době jsou dokonce procesory od AMD na mnohých frontách lepší a žádanější, než ty od Intelu. Úspěch společnosti AMD nelze odepřít, stejně jako neúspěch společnosti Intel. To, že se Intel trápí, lze pozorovat i například v případě MacBooků. Procesory v nich totiž trpí na přehřívání a tak nějak se zdá, že s tím Intel nemá v plánu nic moc dělat. Další hřebíček do rakve Intelu zabila před několika týdny společnost Apple, jelikož oznámila přechod na vlastní ARM procesory, který by měl být dokonán do dvou let. Pokud se tohle doopravdy podaří, a nic nenasvědčuje tomu, že by nemělo, tak Intel přijde o jednoho z největších odběratelů jeho procesorů.

amd_vs_intel_fb
Zdroj: alza.cz

Ještě navíc k tomu všemu momentálně Intel schytal další ránu. S neúspěchem Intelu samozřejmě začaly jeho akcie ztrácet na hodnotě, zatímco akcie AMD začaly svou hodnotu pomalu nevyšovat. Dnes, poprvé po celých 15 letech, se staly akcie společnosti AMD hodnotnějšími, než ty od Intelu. V době psaní tohoto článku mají akcie AMD větší hodnotu jen o několik desítek centů (AMD $61.79 a Intel $61.57), rozdíl se však postupem času bude nejspíše i nadále zvyšovat. Samozřejmě, co se týče celkového kapitálu společností, tak Intel má a ještě dlouhou dobu bude mít navrch. V konkrétních číslech má AMD kapitál 72.43 miliard dolarů, Intel oproti tomu téměř 261 miliard dolarů. Postupně by se však měl samozřejmě i tento rozdíl zužovat a kdo ví, za pár měsíců vás možná na našem magazínu informujeme o tom, že se společnosti AMD podařilo přehoupnout nejen přes hodnotu akcií konkurenčního Intelu, ale také přes tržní kapitál.

Kdo nakonec odkoupí Arm Holdings?

Před několika dny se internetem prohnala zpráva o tom, že se chystá prodej společnosti Arm Holdings, potažmo že se hledá potenciální kupec této společnosti. Ve hře bylo hned několik různých technologických gigantů, kteří by mohli mít o Arm Holdings zájem. Jedním z kandidátů byl dokonce také Apple, a to především kvůli oznámení přechodu na své vlastní ARM procesory, jak už jsme vás informovali výše. Podle posledních informací však Apple o společnost Arm Holdings rozhodně zájem nemá. Na druhou stranu však zájem projevila společnost nVidia, která vyrábí grafické karty. Tato informace pochází z magazínu Bloomberg, samotná nVidia, potažmo mluvčí této společnosti, se však k této situaci nijak nevyjádřil a podotkl pouze, že se nVidia ke spekulacím jednoduše nevyjadřuje. Uvidíme tedy, jak se celý tento obchod vyvrbí a kdo se stane budoucím majitelem Arm Holdings.

arm holdings
Zdroj: Wikipedia

Tyto dvě hry můžete momentálně stáhnout zdarma

Říká se, že Macy ani MacBooky jednoduše nejsou určené pro hraní her. Tohle tvrzení však platí víceméně pouze u základních a ne příliš výkonných modelů. Na dražších konfiguracích macOS zařízení už si některé herní pecky zahrajete doopravdy bez problémů. Pokud sledujete dění v herním světě, tak už jste určitě zaznamenali, že Epic Games čas od času rozdává různé hry zdarma. Nedávno to byla například hra Grand Theft Auto V, čímž společnost způsobila v digitálním světě této hry obrovský poprask a všeobecné zvýšení počtu hackerů. Mnoho uživatelů si postěžovalo, že Epic Games herní pecku od Rockstar Games jednoduše zabilo, a že se GTA Online po zpřístupnění zdarma jednoduše nedá hrát. Momentálně však Epic Games zpřístupnilo další hry zdarma. První z nich je „dungeonovka“ Next Up Hero, která je k dispozici pouze pro Windows. Druhou hrou je poté adventura Tacoma, jenž je k dispozici také na macOS. Obě hry si můžete stáhnout zdarma pomocí odkazu, který přidávám níže.

.