Zavřít reklamu

Kdepak, 1. dubna je ještě daleko a zpráva, která se nyní objevila, hovoří zcela vážně, takže ani nevychází z komediálního hitu Apple TV+ Ted Lasso. Nejméně dva sportovní zdroje totiž hlásí, že Apple „projevil zájem“ o koupi britského fotbalového týmu Manchester United. A v širším kontextu to není vůbec hloupý nápad. 

Samotný klub je totiž aktuálně na prodej svým současným vlastníkem, přičemž o potenciální akvizici má údajně zájem i řada dalších stran. Manchester United je přitom jedním z nejpopulárnějších fotbalových klubů na světě a je držitelem několika rekordů. Proč by ale mělo pro Apple do nějakého sportovního klubu vůbec investovat?

Peníze, peníze, peníze 

Ve sportu se točí obrovské peníze, to asi není žádným tajemstvím. Sport a technologie se pak stále více a více prolínají. Apple TV+ už spolupracuje s MLB, do NFL chce pak dokonce nasypat 2,5 miliardy dolarů ročně, tak proč si jen tak bokem ještě nekoupit nějaký ten klasický evropský fotbalový klub? Vlastnictví klubů různými značkami není úplně nové, i když je pravda, že společnosti spíše než do vlastnictví, investují do spolupráce, tedy typicky reklam, kdy dresy daného manšaftu hrají různými logy společností velkými podle toho, kolik financí jim poskytují.

I kluby a popřípadě celé soutěže ale někdo přece jen obvykle vlastní, kdy je neznámější např. Liberty Media, za kterou stojí celá Formule 1, ale také klub Atlanta Braves. Kroenke Sports & Entertainment pak vlastní Colorado Avalanche, Denver Nuggets nebo Arsenal FC. Fenway Sports Group pak vlastní Boston Red Sox, Liverpool FC a Pittsburgh Penguins.

Důležité ale je, že podle Forbesu 20 největších holdingových společností ve sportu loni vzrostlo odhadem o 22 %, ze 102 miliard dolarů v roce 2021 na dnešních 124 miliard dolarů. Obecnou myšlenkou pak je, že společnost nakupuje více profesionálních sportovních franšíz, nezávisle na tom, jak jsou geograficky umístěny. Kdyby do toho Apple tedy šel, byl by Manchester United jen prvním z řady. 

Navíc tyto společnosti nejsou nikde příliš vidět. Vezměte si ale, kdyby Apple koupil celou Formuli 1 a vysílal jí výhradně skrze svou Apple TV+ nebo alespoň právě on poskytoval ostatním stanicím práva, právě jako to dělá Liberty Media. Ta ostatně za posledních 5 let vzrostla o 30 %, protože se jí podařilo Formuli 1 extrémně zpopularizovat. Není to tedy jen jistá prestiž, jsou v tom i nepředstavitelné peníze a Apple si v dnešní době může dovolit prakticky cokoli, tak proč ne vlastnit fotbalový klub. 

.