Zavřít reklamu

Je běžnou praxí, že různé společnosti sponzorují různé sportovce, umělce, celebrity a samozřejmě také události. Mnoho z akcí by se totiž vůbec neuskutečnilo, kdyby takových sponzorů nebylo. I když pak napříč kulturními i sportovními událostmi vídáme mnoho značek, jedna mezi nimi chybí. Ano, je jí Apple. 

Aktuálně zde máme Zimní olympijské hry 2022 v Pekingu, a jedním z jejích hlavních sponzorů není nikdo jiný než největší rival Applu, tedy Samsung. Ten se ostatně v tomto odvětví angažuje opravdu hodně. Sponzoruje nejen samotné hry, ale i jejich sportovce. A je to spolupráce už patřičně dlouhodobá, protože sahá více jak 30 let zpět. Samsung začal jako místní sponzor her v Soulu v roce 1988. Zimní olympijské hry v Naganu v roce 1998 pak představily Samsung jako celosvětového olympijského partnera.

Fotbal jako hlavní tahák 

Apple se podobných masivních akcí nezúčastňuje. Kromě zobrazování televizních reklam během různých sportovních utkání se Apple do vysoce profilovaných sponzoringů sportovních lig a různých soutěží obecně nezapojuje. Platí to i o jednotlivcích. V jeho reklamách vystupují neznámí lidé, žádní sportovci ani celebrity, prostě obyčejní lidé. Samozřejmě se ale může najít pár výjimek vytvořených za určitým účelem.

Od sponzoringu se odvíjí i očekávání ve vrácení vynaložených prostředků tím, že zákazníci uvidí značku s každým logem akce, reklamním vstupem a titulky, a pak za produkty dané značky utratí své finance. Mnohdy jsou takové spolupráce poměrně zvláštní, kdy např. turecké Beko sponzoruje FC Barcelonu. Inu i ty sportovní dresy se musí někde prát.

Apple do těchto vod ale vstoupil také, a to v rámci propagace Apple Music. Ostatně Spotify sponzoring a reklamy tlačí skutečně statečně, a proto Apple v roce 2017 podepsal smlouvu s klubem FC Bayern Mnichov. Nicméně zde se jednalo spíše o navázání na předchozí spolupráci se značkou Beats. Byla to ale první taková spolupráce. Např. takový Deezer ale uzavřel spolupráce hned s Manchesterem United a FC Barcelonou.

Jiný byznys plán 

Do jisté míry se dá říci, že Apple žádnou reklamu nepotřebuje, protože je dostatečně viditelný i bez nich. Protože se jedná o populární značku, která má jasný designový podpis, vidíme sportovce s jeho iPhony a AirPody či Apple Watch, a i když se nejedná o žádného ambasadora značky, je nám jasné, jaké produkty jaké společnosti používá, aniž by mu za to někdo platil. 

 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.