Zavřít reklamu

Co se fotoaparátů týče, Apple jede ve svých iPhonech jasnou strategii. Jeho základní řada má dva, modely Pro pak tři. Je tomu už od iPhonu 11, kdy letos očekáváme iPhony 15. A dost možná se dočkáme toto, že Apple bude měnit své klasické rozložení. 

Opět se totiž vyrojila řada spekulací, které očekávají, že Apple uvede svůj první iPhone s periskopickým teleobjektivem s letošní řadou iPhonu 15. Zvěsti ale dodávají, že tato technologická inovace bude omezena pouze na iPhone 15 Pro Max. Dává to ale poměrně smysl. 

Samsung je zde lídrem 

Právě dnes představuje Samsung svou řadu vrcholných telefonů Galaxy S23, kde model Galaxy S23 Ultra bude právě periskopový teleobjektiv obsahovat. Svým uživatelům poskytne 10x přiblížení scény, přičemž společnost telefon osazuje i tím klasičtějším s 3x s optickým přiblížením. U Samsungu to ale není žádní novinka. „Periskop“ totiž obsahoval už Galaxy S20 Ultra, který společnost vydala za začátku roku 2020, i když ten tehdy disponoval jen 4x přiblížením.

S 10x přiblížením přišel model Galaxy S21 Ultra, a ten je prakticky přítomen i v modelu Galaxy S22 Ultra a jeho nasazení se očekává i v plánované novince. Proč jej ale Samsung dává jen tomuto modelu? Právě proto, že je nejvybavenější, nejdražší a také největší.

Velikost rozhoduje 

Nároky na místo jsou tím hlavním, proč je toto řešení přítomno jen v těch největších telefonech. Použití periskopového objektivu v menších modelech by bylo na úkor jiného hardwaru, typicky velikosti baterie, a to nikdo nechce. Protože je tato technologie také pořád poměrně drahá, zbytečně by to zvedalo cenu dostupnějším řešením.

Toto je tedy ten hlavní důvod, proč Apple „periskopem“ osadí jen ten největší model, pokud tedy vůbec. Už dříve jsme ostatně viděli mnohé rozdíly i v kvalitě fotoaparátů v jedné řadě mezi více modely, takže by to nebylo nic zvláštního. Otázkou je, jestli jím Apple nahradí dosavadní teleobjektiv, což je méně pravděpodobné, nebo bude mít nový Pro Max objektivy čtyři.

Specifické použití 

Pak jsou zde ale ještě iPhony 14 Plus (a teoreticky tedy iPhone 15 Plus), který je vlastně stejně veliký jako iPhone 14 Pro Max. Jenže základní řada je určena běžnému uživateli, o kterém si Apple myslí, že nepotřebuje ani teleobjektiv natož periskopový teleobjektiv. Měli jsme možnost vyzkoušet si možnosti 10x násobného periskopového teleobjektivu v modelu Galaxy S22 Ultra a je pravda, že pořád je do jisté míry omezený.

Nezkušený uživatel, který jen fotí momentky a příliš nad výsledkem nepřemýšlí, nemá šanci toto řešení docenit, a mohl by být z jeho výsledků spíše zklamaný, zejména při použití ve zhoršených světelných podmínkách. A tomu se chce Apple vyvarovat. Pokud se tedy někdy periskopového teleobjektivu u iPhonů dočkáme, je jistotou, že to bude jen v modelech Pro (popřípadě spekulované Ultře) a ideálně jen větším modelu Max. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.