Zavřít reklamu

Jedna věc je ukazovat různé měření o vašem zdraví, druhá je pak aktivně pomoci, pokud se skutečně něco stane. Apple Watch jsou poměrně komplexním zdravotním nástrojem, který je prospěšný mnoha uživatelům. Spolu s iPhony by se však měly naučit automaticky zavolat pomoc v případě dopravní nehody. 

Funkce je velice podobná té, kterou už Apple Watch nabízejí, a to detekci pádu. Pokud totiž upadnete a neodkliknete na hodinkách hlášku, že jste v pořádku, zavolají vám pomoc. Nově by to měly umět i v případě rozpoznání dopravní nehody. Tuto novinku by nicméně měl dostat i iPhone samotný. A protože by se mělo jednat o otázku softwaru, nemusela by se týkat jen nejnovějších zařízení.

Google lídrem? 

Problém je samozřejmě v rozpoznání toho, že skutečně o dopravní nehodu jde. Také proto prý Apple na této funkci pracuje již přes rok, kdy začal se sběrem patřičných dat. Napsat poté takový algoritmus je nejspíš o poznání složitější než jen při pádu. Je jisté, že Apple bude tuto funkci, kterou doufáme, že nikdo z našich čtenářů nikdy nevyužije, patřičně zpropagovat. Jenže rozhodně nebude první, kdo ji nabídne.

Pokud se totiž budeme bavit o telefonech, tak největší rival společnosti, tedy Google, tuto funkci přinesl už ve svém Pixelu 3. A to se psal říjen roku 2018. Když ji tedy Apple představí příští rok, bude mít jen čtyři roky zpoždění. Jak jej ale známe, můžeme si být jisti, že ji dotáhne k dokonalosti. Hrát pro něho bude ostatně i údajných 50 tisíc naměřených dopravní nehod, ze kterých může vyhodnocovat data. Google tak navíc činí za pomoci vyhodnocení dat z akcelometru a dalších senzorů, Apple by na to měl jít gravitační silou. Jeho funkce je navíc podporována jen v určitých zemích, kdežto Apple by ji mohl přinést celosvětově.

Systém eCall 

Není třeba podobné funkce zlehčovat, protože jakákoli pomoc, která může zachránit lidský život, je důležitá. Je však třeba zmínit, že Apple nebude v tomto ohledu ani druhý (po Googlu). To i proto, že různé automatické systémy hlášení dopravních nehod jsou již implementovány i přímo do automobilů. Jeden se např. jmenuje eCall a byl spuštěn již v roce 2018. Ano, tedy ve stejnémroce, kdy Google představil svůj Pixel 3. Tento systém v případě dopravní nehody dokáže zkontaktovat tísňovou linku 112 bez lidské pomoci.

tísňové volání

Jak píše ePojištění.cz tak už navíc musí být tento systém instalovaný do všech osobních i nákladních aut vyrobených po 1. dubnu 2018, zahrnuje to i mikrofon a malý reproduktor. Zatímco palubní jednotka automaticky vyšle signál, mikrofon a reproduktor je důležitý pro komunikaci s operátory na druhé straně tísňové linky. Ty totiž po vyslání signálu volají posádce vozidla a ptají se, jestli potřebuje pomoc. Pokud ano, přeposílají informaci záchranářům. 

.