Zavřít reklamu

 Nedá se tedy říci, že výhradně na profesionály. Samozřejmě zde máme základní řady produktů, které jsou určeny všem ostatním, ať už běžným uživatelům, nebo těm, kteří prostě to nejvýkonnější zařízení nepotřebují. Pak jsou zde ale produkty Pro, které už svým názvem odkazují k tomu, komu jsou určeny.

Počítače Mac 

Je pravda, že s Mac Studio společnost trochu vybočila ze zajetých stereotypů. Tento stroj totiž přímo odkazuje ke „studiovému“ použití. Jinak jsou zde ale MacBooky Pro, stejně jako už dosluhující Mac Pro. Pokud potřebujete to nejvýkonnější řešení, jasně tak víte, kam pro něho jít. MacBook Air i 24“ iMac sice odvedou také velký kus práce, přece jen ale za modely Pro zaostávají.

Stejně jako Mac Studio je i Studio Display určen do studií, i když Pro Display XDR už ono Pro označení nese. Stojí také více jak trojnásobek ceny Studio Displaye. Apple k němu nabízí třeba i svůj Pro Stand, tedy profesionální stojan. Psal se rok 2020, kdy si společnost patentovala rozšířenou jeho verzi, která by udržela hned dva takové displeje. Na realizaci však (zatím) nedošlo. A je to poměrně škoda, protože patent vypadal velice slibně a určitě by mnohým profíkům přišel vhod, než se jen omezovat na Pro Stand. V tomto ohledu se může vyplatit pořídit si spíše více variabilních VESA držáků.

dual-pro-display-xdr-stand

Tablety iPad 

Profesionální si samozřejmě můžete pořídit i iPad, a to už od roku 2015. Právě modely Pro udaly designový směr i nižším řadám, jako je iPad Air a iPad mini. Také právě v nich byl poprvé v tabletu Applu použit čip M1, který poté získal i iPad Air. Pořád si ale drží jisté exkluzivity, jako je miniLED displej v případě většího 12,9“ modelu, nebo plnohodnotné Face ID. Air má skener otisků prstů Touch ID v zapínacím tlačítku. Pro modely také disponují duálním fotoaparátem s LiDAR skenerem.

Telefony iPhone 

Po iPhonu X přišly iPhony XS a XS Max. S generací iPhonů 11 pak Apple i v tomto segmentu zavedl přídomek Pro, a to hned ve dvou verzích. Od té doby se tohoto drží, takže zde máme aktuálně iPhony 11 Pro a 11 Pro Max, 12 Pro a 12 Pro Max a 13 Pro a 13 Pro Max. Nejinak by tomu mělo být i letos v případě iPhonů 14 Pro, kdy budou dostupné opět dvě profesionální verze.

Ty se od svých základních verzí vždy liší. Předně je to v oblasti fotoaparátů, kdy Pro verze disponují i teleobjektivem a LiDAR skenerem. V případě iPhonů 13 pak mají modely Pro adaptivní obnovovací frekvenci displeje, která základním modelům chybí. Ty jsou kráceny i na softwaru, protože modely Pro umí nyní fotografovat do formátů ProRAW a nahrávat video do ProRes. Jsou to skutečně profesionální funkce, který běžný uživatel skutečně vůbec nepotřebuje.

Sluchátka AirPods 

I když Apple nabízí sluchátka AirPods Pro, nedá se říci, že by ty byly určeny výhradně profesionálům. Jejich kvality reprodukce zvuku, aktivního potlačení hluku a prostorového zvuku ocení každý posluchač. Profesionální řadu by zde mohly zastupovat spíše AirPody Max. Ty jsou ale Max především kvůli své konstrukci přes hlavu a ceně, protože jinak disponují funkcemi modelu Pro.

Co dál? Asi se nedá předpokládat, že by přišly Apple Watch Pro. Společnost vydává jen jednu sérii ročně, a odlišit zde profesionální verzi od té základní by bylo poměrně obtížné. Ostatně proto má v nabídce modely SE a Series 3, po kterých sáhnou právě nenároční uživatelé. Apple TV Pro by ale klidně v nějaké podobě přijít mohla. I zde by ale záleželo, jak by ji společnost dokázala odlišit.

.