Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Do Safari míří podpora WebM videa

V roce 2010 Google do světa internetu zamířil zcela nový, otevřený formát pro video soubory, který dokonce umožnil kompresi pro použití HTML5 videa. Tento formát byl navržen jako alternativa ke kodeku H.264 v MP4 a vyznačuje se tím, že takovéto soubory jsou velikostně malé, aniž by ztratily svou kvalitu, a pro jejich spuštění je vyžadován minimální výkon. Tato kombinace z formátu proto pochopitelně dělá skvělé řešení hlavně pro webové stránky a prohlížeče. Problémem ale je, že tento formát nativní prohlížeč Safari nikdy nepodporoval – alespoň prozatím.

webm

Pokud se tedy jablíčkář setkal s WebM souborem v rámci Safari, tak měl zkrátka smůlu. Video si musel buďto stáhnout a přehrát ve vhodném multimediálním přehrávači, anebo případně použít Google Chrome či Mozilla Firefox. V dnešní době je zcela běžné se s formátem setkat například na stránkách s obrázky či na fórech. Nadále je vhodný pro použití videa s průhledným pozadím. V roce 2010 samotný otec Applu, Steve Jobs, o formátu prohlásil, že jde o prachobyčejný balast, který ještě není připravený.

Jestliže ale na WebM častokrát narážíte, můžete se začít radovat. Po 11 letech totiž do macOS dorazila podpora. Ta se totiž nyní objevila v druhé vývojářské betě macOS Big Sur 11.3 a dá se tedy očekávat, že se formátu velice brzy dočkáme.

Při sdílení příspěvků z Instagramu přes iMessage se nezobrazují náhledy

Možná jste během posledních dvou měsíců všimli jedné chyby, kvůli které se při sdílení příspěvků ze sociální sítě Instagram skrze iMessage nezobrazuje typický náhled. Ten za běžných okolností dokáže ihned zobrazit daný příspěvek spolu s informací o autorovi. Instagram, který spadá pod Facebook, teprve nyní potvrdil existenci této chyby a údajně by se mělo pracovat na rychlém řešení. Na kloub problému se zaměřil portál Mashable, který dokonce Instagram sám kontaktoval. Následně se ukázalo, že tento gigant si chyby ani nebyl vědom, dokud jej nepožádali o vysvětlení.

iMessage: Absence náhledu při sdílení Instagram příspěvku

Tým známý jako Mysk naštěstí velice odhalil, co za chybou vlastně stojí. iMessage se totiž snaží získat příslušná metadata pro daný odkaz, avšak Instagram daný požadavek přesměrovává na přihlašovací stránku, kde se pochopitelně žádná metadata o snímku či autorovi ještě nenacházejí.

Apple začíná pracovat na vývoji 6G připojení

V oblasti telekomunikačních technologií se teprve nyní přechází na standard 5G, který navazuje na předchozí 4G (LTE). Jablečné telefony se podpory tohoto standardu dočkaly teprve vloni, zatímco konkurence s operačním systémem Android je o krůček napřed a v tomto má (prozatím) zkrátka navrch. 5G je ale v současné situaci bohužel k dispozici pouze ve větších městech a především v České republice si jej tak nedokážeme naplno vychutnat. Stejné problémy pak hlásí takřka celý svět včetně Spojených států, kde je ale situace samozřejmě markantně lepší. Jak je každopádně zvykem, vývoj a pokrok zastavit nejde, čemuž nasvědčují nové zprávy o Applu. Ten by měl údajně začít pracovat na vývoji 6G připojení, což jako první zmínil uznávaný Mark Gurman z Bloombergu.

Snímky z představení iPhonu 12, který přinesl podporu 5G:

Na samotný chystaný vývoj upozornily otevřené pozice do Applu, který aktuálně hledá lidi do svých kanceláří v Silicon Valley a San Diegu, kde společnost pracuje na vývoji bezdrátových technologií a čipů. Popis nabídky práce pak dokonce přímo zmiňuje, že tito lidé budou mít unikátní a obohacující zkušenost se podílet na vývoji další generace bezdrátových komunikačních systémů pro přístup k síti, což samozřejmě odkazuje na zmiňovaný standard 6G. Ačkoliv byl cupertinský gigant v implementaci aktuálního 5G pozadu, je jasné, že tentokrát se chce přímo účastnit vývoje již od počátků. Podle hned několika zdrojů bychom ale 6G neměli obecně očekávat před rokem 2030.

.