Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Microsoft přináší nativní podporu Visual Studio na Apple Silicon

Vloni v listopadu se nám Apple pochlubil prvními jablečnými počítači, které jsou osazeny pokročilým čipem z rodiny Apple Silicon s označením M1. Tento čip si zakládá na architektuře ARM, což nejprve vyvolávalo řadu otázek. Skeptici totiž tvrdili, že takovéto Macy budou takřka nepoužitelné, protože na nich nepoběží žádná aplikace. S tímto problémem se Apple dokázal vypořádat za použití řešení Rosetta 2, která dokáže překompilovat aplikace napsané pro Macy s Intelem a spustit je.

Vývojáři si každopádně naštěstí uvědomují, že by si rozhodně neměli nechat ujet pomyslný vlak. Čím dál tím více programů tedy přichází s plnou podporou i na nejnovější jablečné počítače. Nyní se mezi ně přidává i gigant Microsoft se svým velice oblíbeným editorem Visual Studio Code. Podpora přichází v rámci buildu 1.54, který zároveň přináší řadu vylepšení a aktualizací. Microsoft k této novince sdělil, že uživatelé M1 Macu mini, MacBooku Air a 13″ MacBooku Pro by nyní měli zpozorovat lepší výkon a prodloužení výdrže baterie.

macOS Visual Studio Code

Apple si dokázal udržet prvenství na trhu s chytrými hodinkami

Koronavirová krize s sebou přinesla řadu náročných výzev, které se odrazily na nejrůznějších trzích. Lidé přestali tolik utrácet, kvůli čemuž se v případě některých produktů snížila poptávka. Na různé problémy samozřejmě narazil i Apple, především tedy na straně dodavatelského řetězce, kvůli čemuž muselo dojít k odložení představení iPhonů 12 a podobně. Úpadek podle nejnovějších dat agentury Counterpoint Research si zažil i trh s chytrými hodinkami. Překvapením poté je, že navzdory této nepříznivé situaci si Apple dokázal udržet své prvenství a dokonce se může radovat z 19% nárůstu prodejů.

counterpoint-research-q4-2020-watch-shipments

Cupertinská společnost dominovala již ve čtvrtém kvartále roku 2019, kdy ovládala zhruba 34 % trhu. Vloni se každopádně Apple světu pochlubil s dvěma novými modely, kterými jsou Apple Watch Series 6 a levnější model Apple Watch SE. Právě díky levnější variantě SE, jež jsou k dostání již od 7 990 korun. Dá se předpokládat, že právě tento model, ačkoliv nenabízí always-on displej, anebo EKG senzor, Applu nesmírně pomohl. Jeho tržní podíl totiž ze zmiňovaných 34 % vzrostl na skvělých 40 %. Analytik Sujeong Lim ze společnosti Counterpoint Research zastává názor, že levnější varianta jablečných hodinek pravděpodobně donutí giganty jako Samsung k vytvoření podobného produktu ve střední cenové skupině.

.