Zavřít reklamu

Ikonický konektor Lightning je tady s námi téměř 9 let. Vůbec poprvé jej Apple představil spolu s iPhonem 5 v roce 2012, z čehož byli jablíčkáři nesmírně nadšení. Všechno ale jednou končí a je více než jasné, že tento port tady s námi nebude věčně. Řada konkurenčních výrobců již přešla na standard USB-C, na který cupertinská společnost vsadila u svého MacBooku, iPadu Pro a iPadu Air. V případě jablečných telefonů se ale stále zuby nehty drží Lightningu, ačkoliv si někteří lidé stěžují na fakt, že se jedná o zastaralý konektor.

Proč Apple nechce přejít na USB-C?

Již několikrát jsme mohli zaslechnout, že se Apple za žádnou cenu nechystá přejít na dnes vcelku populární řešení USB-C. K tomu má hned několik důvodů. Značným problémem je podstatně nižší odolnost, kdy se může snadno stát, že se vylomí jazýček na straně samice. Tento standard má také horší voděodolnostní vlastnosti v porovnání s Lightningem. Pravděpodobně nejvlivnějším důvodem jsou finance a potenciální zisk. Apple aktuálně kontroluje téměř celý trh s příslušenstvím pro iPhone, protože výrobci pro tyto produkty potřebují certifikaci Made For iPhone (MFi), za kterou musí platit nemalé poplatky, ačkoliv se na vývoji, výrobě a prodejích podílejí nezávisle.

Standard USB-C je totiž bezplatný a otevřený, což by Apple obralo o spoustu příležitostí. V aktuální situaci se tak jablíčkáři musí spokojit pouze s certifikovaným příslušenstvím MFi, které zároveň přináší vysokou úroveň bezpečnosti. U produktů bez této certifikace totiž hrozí poškození zařízení. Nedávno se k této situaci vyjádřil i renomovaný analytik Ming-Chi Kuo, podle kterého se Apple v případě letošního iPhonu 13 hodlá stále spoléhat na Lightning, přičemž neustále pracuje na vývoji bezportového řešení. O USB-C nestojí ani sami uživatelé, pro které jsou benefity tohoto standardu takřka k ničemu. USB-C totiž bezpochybně nabízí podstatně lepší propustnost a tedy i vyšší přenosové rychlosti. V dnešní době už ale všichni zálohují iPhone na iCloud a tento benefit by tak využilo pouze malé procento jablíčkářů.

Alternativa v podobě magnetického portu

Portál Patently Apple nyní zpozoroval nově registrovaný patent Applu, který pojednává o novém, magnetickém konektoru, jímž by mohl nahradit zmiňovaný Lightning. Podle dostupných snímků bychom jej mohli přirovnat například k Smart Connectoru z iPadu, nebo k ikonické technologii MagSafe, kterou si můžeme pamatovat ze starších MacBooků. Patent konkrétně popisuje nový konektor, který si mimo napájení poradí i s přenosem dat. Se zařízením by se měl navíc propojit za pomocí magnetů. Tato nová publikace zároveň poukazuje na podstatné vylepšení voděodolnosti jablečných telefonů.

iPhone magnetický konektor - patent
Zdroj: patentlyapple.com

Není tedy žádným tajemstvím, že si Apple s myšlenkou odstranění Lightningu minimálně pohrává. To nepřímo naznačuje i vloni představená technologie MagSafe, která pro napájení využívá standard Qi, přičemž se nabíječka automaticky přichytí na záda iPhonů díky silným magnetům. Tato novinka si ale nedokáže poradit s přenosem dat a není ji tedy možné použít jakožto náhradu k Lightningu, tedy alespoň prozatím.

MagSafe u iPhonu 12:

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více