Zavřít reklamu

Apple festival začala společnost Apple pořádat od roku 2007 a to pravidelně vždy v Londýně. V roce 2015 pak s příchodem Apple Music festival změnil název na Apple Music Festival, který si však letos již diváci bohužel nevychutnají. Bezplatný festival, který sledovaly v posledních letech miliony lidí prostřednictvím Apple Music a tisíce pak přímo v Roundhouse v Londýně totiž končí. Apple to oficiálně oznámil pro magazín Music Business Worldwide s tím, že se k dalším podrobnostem nebude vyjadřovat.

Během řady let se na jevišti vystřídaly jména jako Elton John, Coldplay, Justin Timberlake, Ozzy Osbourne, Florence + The Machine, Pharrell Williams, Usher, Amy Winehouse, John Legend, Snow Patrol, David Guetta, Paul Simon, Calvin Harris, Ellie Goulding, Jack Johnson, Katy Perry, Lady Gaga, Linkin Park, Arctic Monkeys, Paramore, Alicia Keys, Adele, Bruno Mars, Kings of Leon a Ed Sheeran a mnoho dalších.

Festival vznikl původně v době, kdy neexistovaly služby jako Apple Music nebo Spotify jako marketingová podpora pro iTunes Store. Apple si tak udělal reklamu a zároveň ukázal lidem tvorbu umělců, které si pak mohli posluchači zakoupit prostřednictvím iTunes Store. V poslední době se pak společnost začala více soustředit na sponzoring samostatných akcií, jako je letní turné Drake v loňském roce nebo výstavy a další události. Apple je také díky své top manažerce Angele Ahrendts čím dál tím více spojen s módou a snaží se podporovat akce jako je Fashion Week. Je tedy pravděpodobné, že chce Apple v rámci svého marketingu peníze raději přidělovat jednotlivým výstavám, koncertům a festivalům, než pořádat svůj vlastní.

Festivalu se totiž každoročně účastnily také špičky vedené Applu a na podobě vizualizací se podílel sám Jony Ive. V případě Applu tak nebude samozřejmě problém v penězích, ale spíše v tom, že vedení Applu na tuto událost nemá dostatek času. Uvidíme, zda se Apple zmíní o ukončení Apple Festivalu, respektive Apple Music Festivalu během představování nových iPhonů příští týden.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.