Zavřít reklamu

Příští týden touto dobou to bude jen pár hodin do okamžiku, kdy Apple představí novinky pro letošní podzim. Nemusíte sledovat všechny úniky a dohady i přesto ovšem zhruba víte, s čím Apple přijde. Letos by toho mělo být poměrně dost. Kromě nových iPhonů, o kterých snad není třeba pochybovat, by měly dorazit také nové Apple Watch, zbrusu nový reproduktor Home Pod a s největší pravděpodobností také Apple TV. Nejzásadnějším produktem celé keynote však bude iPhone. A ne dvojce inovovaných loňských modelů, ale zbrusu nový model. TEN iPhone, na který všichni netrpělivě čekáme, TEN iPhone, který by měl po pár letech opět trochu rozvířit hladinu okolo Cupertinských telefonů. Ve stručném seznamu níže bych se chtěl podělit několik bodů, proč se na nový model těším, co od něj očekávám a čeho se naopak trochu obávám.

V současné době mám iPhone 7, se kterým jsem nadmíru spokojený. Už když jsem si ho kupoval jsem ovšem věděl, že půjde o dočasné řešení neboť už tehdy obíhaly po webu zprávy o tom, že až ten následující model bude opravdu „revoluční“. V obecném hledisku pravděpodobně o žádnou revoluci nepůjde, minimálně však s ohledem na vývoj iPhonů, by mohlo jít o podstatný skok kupředu. A to hned z několika důvodů

Displej

Poprvé v historii se u jablečného telefonu dočkáme OLED panelu. To s sebou nese spoustu výhod, stejně tak jako nějaké ty nevýhody. Ve finále bude záležet na tom, jaký konkrétní panel si Apple pro svou novou vlajkovou loď vybral, jaké bude mít parametry a jaké bude finální podání barev. S příchodem OLED technologie se však můžeme dočkat věcí, které byly doposud k dispozici jen u konkurence (která OLED displeje nabízí již pěknou řádku let). Ať už se jedná o podání barev, zobrazení černé barvy nebo pasivní zobrazovací funkce. V případě displeje však nejde jen o technologii zobrazovacího panelu, ale také o jeho velikost. Pokud se Applu opravdu podaří usadit displej velikosti toho, co je v iPhonu 7 Plus do těla telefonu, který je jen o něco málo větší než iPhone 7, bude to pro mne osobně obrovský tahák a jeden z hlavních důvodů, proč po roce iPhone vyměnit.

Kamera

Když jsem si pořizoval současný iPhone, dlouhou dobu jsem se rozhodoval nad tím, jestli se vyplatí jít do modelu Plus. Velkým tahákem byla velikost displeje, minimálně stejně důležitá pak byla kvalitní duální kamera. Větší kapacita baterie by byla jen příjemným bonusem. Nakonec jsem vyměkl, zastrašila mě velikost modelu Plus a koupil jsem klasický. Prostě jsem se bál, že tak velký telefon někde ohnu, že ho nebudu mít kam zastrčit a že se bude jednat obecně o nepraktické zařízení. Na displej jsem si zvykl, životnost baterie mi přijde OK, jen ten duální fotoaparát je něco, co mi opravdu chybí (například v případech, kdy by i ten maličký optický zoom pomohl). Nový iPhone by měl nabídnout jak duální kameru, kompaktní tělo, tak i snad o něco lepší výdrž baterie, než můj současný model. Osobně tak zkombinuje klady loňské verze Plus s klady klasické iPhonu klasické velikosti. Dá se očekávat, že dvojce senzorů bude opět o něco málo vylepšena. Takže bychom se mohli dočkat například lepší světelnosti.

Nové ovládání

Pokud jste viděli nějakou studii či únik, který zachycoval plánovaný iPhone 8 (nebo jak se vlastně bude nový top model jmenovat) pravděpodobně jste zaregistrovali, že zde již nebude klasický Home Button. Ten se s největší pravděpodobností přestěhuje přímo do displeje. Na jednu stranu mi bude chybět, neboť současné provedení je tak silně návykové, že používání starších zařízení s klasickým mechanickým tlačítkem mě rozčiluje. Na druhou stranu se tak otvírá mnoho nových možností, jak ovládání a uživatelské rozhraní telefonu využít. Věřím, že i po přesunutí Home Buttonu na displej telefonu, Apple Taptic Engine zanechá a odezva na akce uživatele bude stále skvělá. Kromě nahrazení Home Buttonu jsem velmi zvědavý na fungování 3D skenování obličeje a také toho, jak to nakonec dopadne s Touch ID. Varianty se senzorem na zádech mne trochu děsí, kompletní absence by byla zase škoda. Integrované Touch ID do displeje je spíš zbožné přání, které se v realitu promění v následujících letech. Třeba Apple překvapí…

Negativa?

Pokud mám jmenovat jeden aspekt, kterého se u nové vlajkové lodi obávám, bude to cena. Hodně se hovoří o cenovce 999 dolarů za základní model, což by měla být konfigurace s 64GB paměti. Přepočet na českou cenu (+ daň a clo) se blíží třiceti tisícům a osobně se obávám, že se výsledná cena na této hodnotě zakotví. Je pozoruhodné, jak se v posledních letech ceny top modelů (napříč výrobci) šroubují strmě vzhůru. Ještě více fascinující ovšem je, že to zákazníkům očividně nevadí. I na nový top iPhone se budou stát fronty a prvních několik měsíců bude nedostatkovým zbožím. S finální cenou se musí každý zájemce vypořádat sám, osobně ovšem vím, že pokud bych neměl peníze z prodeje současného telefonu, nový iPhone by mne nechával chladným neboť se bude pohybovat v takových cenových relacích, které nejsou pro mobilní telefony zcela obvyklé.

Pokud pomineme cenu, výčetka negativ bude subjektivní záležitostí každého uživatele. S přítomností kvalitního sluchátkového zesilovače a nějakého slušnějšího DACu jsem se rozloučil v okamžiku, kdy Apple z telefonu odstranil 3,5mm konektor. Na jeho absenci jsem si na druhou stranu již zvykl. NFC, resp. Apple Pay se nás pravděpodobně ještě nějakou dobu týkat nebude. Bezdrátové nabíjení nepovažuji za nic zásadního. Až bude fungovat na dva metry, budu nadšen. Jaký je ovšem rozdíl mezi nabíjením kabelem, nebo nabíjením na speciální podložce (která je do sítě připojená kabelem)? V obou případech je telefon vázán na jedno místo a nemůžete s ním nic moc dělat. V případě nabíjení kabelem si můžete napsat alespoň SMS. Zkuste to na nabíjecí podložce…

Nějaké překvapení může skrývat softwarová stránka věci. Byť mám betu iOS 11 nainstalovanou již několik měsíců, Apple může přijít s něčím, co v těchto testovacích verzích není. Minimálně první aplikace využívající ARKit. To by mohlo být zajímavé spestření. Jak to nakonec bude, se dozvíme již za pár hodin. Keynote pro vás budeme sledovat a pokusíme se vám přinášet informace co nejdříve, jakmile to bude možné. Pokud tedy nebudete na keynote koukat živě, u nás o žádné podstatné informace nepřijdete. Pokud si keynote večer naladíte, přeji příjemnou zábavu :)

Zdroje fotografií: The Investor, John Calkins, @PhoneDesigner, Appleinsider

.