Zavřít reklamu

Nacházíme se ve středu 41. týdne roku 2020 a i v tento den jsme si pro vás připravili IT souhrn. V jablečném světě se toho v posledních týdnech děje opravdu hodně – před měsícem jsme byli svědky představení nových Apple Watch a iPadů, za necelý týden se poté koná další konference, na které Apple představí nové iPhony 12. Ve světě IT se toho tolik samozřejmě neděje, i tak jsou zde ale věci, kterých bychom vás rádi informovali. Dnes začneme známým „soubojem“ mezi Applem a Facebookem, a poté vás informujeme o nové ikoně pro Gmail. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Apple kompletně znemožňuje cílení reklam na Facebooku

Pokud náš magazín sledujete pravidelně, tak už jste dost možná v rámci IT souhrnu zaznamenali informace, které se týkají „souboje“ mezi Applem a Facebookem. Jak jistě víte, tak Apple, jakožto jeden z mála technologických gigantů, zachází s uživatelskými daty relativně správně a spotřebitelé tedy nemusí mít obavy. Jiné společnosti však s uživatelskými daty rozhodně správně nezacházejí – například takovému Facebooku již několikrát uživatelská data unikla a dokonce se objevily informace o tom, že došlo k prodeji těchto dat, což rozhodně není správné. Prakticky vždy se však takový prohřešek zamázne pokutou – zdali je tohle řešení správné už necháme na vás.

Facebook
Zdroj: Unsplash

Kromě toho všeho se Apple snaží uživatele svých zařízení dalšími způsoby chránit. V rámci operačních systémů totiž nabízí nespočet různých funkcí, kterými sběru uživatelských dat v aplikacích třetí strany a na webu zabraňuje. Nutno podotknout, že sběr uživatelských dat nejčastěji slouží k přesnému cílení reklam, tedy především pro inzerenty. Pokud inzerent dokáže přesně zacílit reklamu, tak má jistotu, že se jeho produkt či služba zobrazí těm pravým jedincům. Kalifornský gigant tedy sběru uživatelských dat zabraňuje, a tak zabraňuje také přesnému cílení reklam, což silně poškozuje Facebook a další podobné portály, na kterých dochází k inzerci reklamy. Největší problémy má Facebook se společnostmi Apple a Google – informoval o tom David Fischer, hlavní finanční ředitel Facebooku.

Fischer konkrétně uvádí, že mnoho nástrojů, které Facebook pro reklamu používá, jsou kvůli přísné ochraně dat uživatelů ve velkém nebezpečí. Na tyto nástroje samozřejmě spoléhají jak jedinci, tak světové společnosti. Apple podle Fischera přichází s takovými funkcemi, které dokáží vážně zasáhnout nespočet vývojářů a podnikatelů. Fischer dále uvádí, že Apple prodává především drahé a luxusní zboží, které všichni znají, a nepotřebuje tak reklamu. Neuvědomuje si však, že svým konáním silně ovlivňuje odlišené obchodní modely. Některé obchodní modely totiž nabízí produkty či služby kompletně zdarma. Tyto produktya služby však často „žijí“ pouze z reklam, které je nutné přesně cílit, což je podle Fischera špatně. V iOS 14 jablečná společnost přidala nespočet různých funkcí, které se starají o ochranu dat a soukromí uživatele. Přijde vám, že to s touto ochranou už Apple přehání, anebo stojíte na straně jablečné společnosti? Dejte nám to vědět do komentářů.

Změna ikony pro Gmail

Na jablečných zařízeních jsou samozřejmě k dispozici všemožné nativní aplikace. Co si ale budeme nalhávat, ne každému musí nativní aplikace vyhovovat. Jednou z těchto aplikací, která uživatelům často nevyhovuje, je nativní Mail. Pokud se rozhodnete pro pořízení nějaké alternativy, tak máte hned několik možností – nejčastěji uživatelé sahají po Gmailu, anebo po e-mailovém klientovi se jménem Spark. Pokud se řadíte do první zmíněné skupiny a využíváte Gmail, tak byste měli vědět, že se pro vás chystá malá změna. Google, který za Gmailem stojí, momentálně provádí změny ve svém balíčku G Suite, který provozuje. Do G Suite spadá také zmíněný Gmail, společně s dalšími aplikacemi. Konkrétně Google chystá kompletní rebranding, který zasáhne i do současné ikony e-mailového klienta Gmail. Pokud se vám tedy v následujících dnech bude zdát, že vám aplikace Gmail někam zmizela, tak ji hledejte pod novou ikonou, kterou si můžete prohlédnout ve videu níže. Součástí zmíněného rebrandingu jsou poté změny v dalších aplikacích, které patří do G Suite – konkrétně lze zmínit Kalendář, Soubory, Meet a další.

Diskuze k článku

    Nejen kvůli těmto opatřením máme vše od Apple. Nic není nikdy stoprocentní, ale co se týče bezpečnosti a šmírování třetích stran, je myslím ekosystém Applu na trhu bezkonkurenční.

    Každá mince má dvě strany. Využíváním informací o chování zákazníka pomáháte firmě nejen k vyšším ziskům, ale také pomáháte díky tomu optimalizovat výrobu, což vede bez pochyby k tomu, aby se vyrábělo to, co zákazník potřebuje / je schopen nakoupit. A budoucnost naší planety bude záviset především na tom, abychom byli schopni v současném modelu společnosti fungovat ekonomicky i ekologicky, a to lze zlepšovat právě na základě dat o zákazníkovi. Proto si myslím, že ač Apple na jedné straně chrání zákazníka, na straně druhé brání této optimalizaci. A otázkou je, co dělat s dalšími subjekty na trhu, které mají také další sledovací systémy, AI, atd, které tato data zneužívají? Je důležité donutit firmy, shromažďující osobními data, k právní odpovědnosti za nesprávné nebo neoprávněné zacházení!

    Právě to se mi na nahryznutém jablku líbí!
    Za své peníze mám alespoň relativně pocit bezpečí, co se úniku dat týká. Jinak používám samozřejmě Adblock, takže stupidní reklama neobtěžuje. A žvásty o tom, že je něco zadarmo s tvůrci žijí z reklamy, mi fakt “trhá žíly”!

celý text

Čtěte více