Zavřít reklamu

Na letošní vývojářské konferenci WWDC22 jsme se dočkali hned několika novinek. Zcela očekávaně přišel Apple s novými systémy v podobě iOS a iPadOS 16, macOS 13 Ventura a watchOS 9, kromě toho jsme se však dočkali také představení nového čipu M2, který Apple osadil do 13″ MacBooku Pro a kompletně přepracovaného MacBooku Air. V tomto článku se novému čipu M2 podíváme na zoubek a řekneme si 7 věcí, které byste o něm měli vědět.

Je to SoC

Když se řekne počítač, většina lidí si představí tělo, ve které se nachází několik základních součástí, a to procesor (CPU), grafický akcelerátor (GPU), operační paměť (RAM) a úložiště. Všechny tyto součástí jsou pak spojené prostřednictvím základní desky a tvoří celek. To však zařízení s čipy Apple Silicon neplatí, jelikož se jedná o tzv. systémy na čipu, potažmo System-on-Chip (SoC). To konkrétně znamená, že je prakticky celý počítač na jediném čipu – v případě Apple Silicon se jedná o CPU, GPU a jednotnou paměť, jediné úložiště je tak mimo.

M2

Počet jader

Pokud se zajímáte o dění ve světě Applu, zajisté jste zaznamenali vůbec první čip Apple Silicon s označením M1. Nový M2 je přímým nástupcem tohoto čipu a očekávaně přichází s několika vylepšeními. Co se týče jader CPU, tak těch nabízí M2 celkově 8, stejně jako čip M1. Rozdíl však můžeme pozorovat u GPU – zde je u M2 k dispozici buď 8 jader, anebo 10 jader, zatímco u M1 je k dispozici „pouze“ 8 jader (respektive 7 jader u základního MacBooku Air M1). Na poli CPU si čip M2 oproti M1 polepšil o 18 %, na poli GPU pak až o 35 %.

Větší jednotná paměť

Na předchozí stránce jsme si řekli, že M2 nabízí především výkonnější GPU s až 10 jádry. Pravdou je, že něčeho podobného jsme se dočkali i u jednotné paměti. U čipu M1 si uživatelé mohli vybrat jen ze dvou variant – základních 8 GB a případně 16 GB pro náročnější uživatele. Těchto 16 GB však některým uživatelům nemuselo dostačovat, a tak Apple u čipu M2 přišel s novou vrcholnou variantou jednotné paměti o kapacitě 24 GB. Uživatelé tak u zařízení s M2 mají na výběr ze tří variant jednotné paměti a na své  si tak přijdou i velmi nároční jedinci.

mpv-shot0607

Propustnost paměti

S jednotnou pamětí přímo souvisí také její propustnost, což je velmi důležitý údaj. Propustnost paměti konkrétně udává, s kolika daty za sekundu dokáže paměť pracovat. Zatímco u čipu M1 se jednalo o okolo 70 GB/s, tak v případě pamětí u M2 došlo k razantnímu navýšení na 100 GB/s, což zajistí ještě o něco rychlejší fungování.

Počet tranzistorů

Tranzistory jsou nedílnou součástí každého čipu a jednoduše řečeno lze prostřednictvím jejich počtu určit, jak moc je konkrétní čip komplexní. Čip M2 konkrétně disponuje 20 miliardami tranzistorů, zatímco čip M1 jich má o něco méně, konkrétně 16 miliard. Před několika desítkami let vznikl na téma počtu tranzistorů Moorův zákon, který uvádí, že „počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod, se při zachování stejné ceny zhruba každých 18 měsíců zdvojnásobí“. Aktuálně už však tento zákon spíše neplatí, jelikož je postupem času zvyšování počtu tranzistorů v čipech složitější a složitější.

mpv-shot0572

Výrobní proces

Dalším důležitým údajem, který souvisí nejen s čipem, ale hlavně s jeho tranzistory, je výrobní proces. Ten se aktuálně udává v nanometrech a určuje vzdálenost mezi dvěma elementy na čipu, v tomto případě mezi elektrodami v tranzistorech. Čím menší je tedy výrobní proces, tak tím lépe je využito místo na konkrétním čipu (mezery jsou menší). Čip M1 je vyráběn 5nm výrobním procesem, stejně jako M2. Nutno ale zmínit, že nový čip M2 využívá 5nm výrobní proces druhé generace, který je o něco lepší než první generace. U následujících čipů už bychom se měli dočkat nasazení 3nm výrobního procesu, tak uvidíme, zdali se to podaří.

Mediální engine

Poslední věcí, kterou byste měli vědět o čipu M2 je, že disponuje mediálním enginem, kterým se předchozí čip M1 chlubit nemohl a disponují jim pouze čipy M1 Pro, Max a Ultra. Mediální engine konkrétně ocení především jedinci, kteří na Macu pracují s videem, tzn. že video upravují, stříhají a renderují. Mediální engine totiž dokáže práci s videem lépe optimalizovat a výrazně zrychlit konečný render. Konkrétně mediální engine u čipů Apple Silicon podporuje hardwarovou akceleraci kodeků H.264, HEVC, ProRes a ProRes RAW.

mpv-shot0569

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.