Zavřít reklamu

Apple souhlasil s tím, že zaplatí škody rodičům, jejichž děti si v nestřežené chvíli nakoupily v aplikacích na iOS zařízeních placený obsah. Celkem by kalifornská společnost mohla zaplatit na kuponech do iTunes Store více než 100 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun)…

Na společnost Apple byla kolektivní žaloba podána už v roce 2011. Pokud nyní soud dohodu posvětí, dočkají se rodiče finančních kompenzací. K jejich vyplacení však pravděpodobně nedojde dřív než v příštím roce.

Rodiče, jejichž děti bez svolení využily nákupů uvnitř v aplikací (In-App Purchase), budou mít nárok na pětidolarovou poukázku do iTunes. Pokud děti nakupovaly za více než pět dolarů, dostanou rodiče až třicetidolarové poukazy. A když utracená částka překročila 30 dolarů, mohou zákazníci žádat o vrácení v hotovosti.

Apple představil návrh minulý týden s tím, že na něj upozorní více než 23 milionů zákazníků v iTunes. Než se však bude moci návrh dát do pohybu, bude potřeba předběžného schválení od federálního soudce.

Pokud takové vyrovnání projde, rodiče budou muset vyplnit online dotazník, v němž potvrdí, že jejich děti bez jejich vědomí nakupovaly uvnitř aplikací a Apple jim peníze nevrátil. Celá žaloba se týká tzv. „lákajících aplikací“, což jsou zpravidla hry, které jsou sice dostupné zdarma, ale při hře nabízejí nákup různých vylepšení za reálné peníze. A jelikož Apple dříve v iOS povoloval po zadání hesla v iTunes/App Store nakupovat ještě dalších 15 minut bez nutnosti opětovného zadání hesla, mohly si děti bez vědomí rodičů hravě nakupovat během hraní. Tuto patnáctiminutovou prodlevu již Apple odstranil.

Děti pochopitelně obvykle netuší, že se jedná o nákupy za reálné peníze. Vývojáři navíc často dělají podobné nákupy velice jednoduché – stačí jedno, dvě klepnutí a účet za desítky dolarů může být vystaven. Kevinu Tofelovi, jednomu z rodičů, například jednou přišel účet na 375 dolarů (7 300 korun) za to, že si jeho dcera nakoupila virtuální rybičky.

Zdroj: Telegraph.co.uk, ArsTechnica.com
.