Zavřít reklamu

Mezi jablíčkáři se začínají objevovat informace o další zajímavé novince v iOS 16. Podle všeho se totiž konečně dočkáme změny, po které řada uživatelů již delší dobu volala – možnost placení skrze Apple Pay na webu se rozšíří i do dalších prohlížečů. Prozatím Apple Pay funguje pouze v nativním prohlížeči Safari. Pokud tedy používáte nějakou alternativu, například Google Chrome či Microsoft Edge, pak máte jednoduše smůlu. Právě to by se však mělo změnit a možnosti jablečné platební metody dle všeho dorazí i do těchto dvou zmiňovaných prohlížečů. To ostatně vyplývá z testování současných beta verzí iOS 16.

Pochopitelně se proto mezi jablíčkáři otevřela diskuze o tom, zda se stejné změny dočká i operační systém macOS, respektive zda i na našich Macích bude možné využít platební metodu Apple Pay v jiných prohlížečích. Prozatím to ale úplně přívětivě nevypadá. Proč je Apple této změně otevřený v případě iOS, ale u macOS se ji s největší pravděpodobností jen tak hned nedočkáme? Přesně na to si nyní společně posvítíme.

Apple Pay v jiných prohlížečích v macOS

Novinka z beta verze iOS 16 dokázala překvapit řadu jablíčkářů. Ještě nedávno totiž prakticky nikdo nečekal, že bychom se dočkali rozšíření Apple Pay i do ostatních prohlížečů. Otázkou však je, jak tomu bude v případě macOS. Jak už jsme zmínili výše, příchod Apple Pay do ostatních prohlížečů na našich Macích očekávat jen tak nemůžeme. Má to navíc poměrně jednoduché vysvětlení. Mobilní prohlížeče Chrome, Edge a Firefox totiž používají stejný renderovací engine jako Safari – takzvaný WebKit. Stejný engine se u nich nachází z prostého důvodu. Apple má na prohlížeče distribuované pro iOS totiž takovéto požadavky, kvůli čemuž je nutné použít přímo jeho technologii. Právě proto je možné, že rozšíření platební služby Apple Pay v tomto případě přišlo o něco dřív, než jsme mohli vlastně očekávat.

V případě macOS je ale situace diametrálně odlišná. Operační systém jablečných počítačů je totiž podstatně otevřenější a ostatní prohlížeče si tak mohou používat jakýkoliv renderovací engine chtějí, v čem by právě mohl spočívat onen hlavní problém pro implementaci platební služby Apple Pay.

Apple-Card_hand-iPhoneXS-payment_032519

Legislativní problémy

Na druhou stranu použitý engine s tím nemusí mít možná ani nic společného. Evropská unie totiž aktuálně řeší, jak zkrotit monopolistické prakticky technologických gigantů. EU pro tyto účely připravila Zákon o digitálních službách (DMA), který nastavuje řadu důležitých pravidel cílených na velké společnosti jako Apple, Meta či Google. Je tedy možné, že otevření Apple Pay je prvním krokem, jak se s těmito změnami gigant vypořádává. Samotný zákon by měl ale vstoupit v platnost až na jaře 2023.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.