Zavřít reklamu

Apple na letošní konferenci WWDC 2016 představoval nové verze svých operačních systémů, v rámci kterých se objevilo i několik novinek spojených se zdravím. Kalifornská firma opět ukázala, že tento segment, do kterého vstoupila již před několika lety, chce i nadále rozvíjet a posouvat jeho hranice, aby byl monitoring nejen našeho tělesného stavu co možná nejdokonalejší.

Na první pohled malá novinka se nachází ve watchOS 3. Aplikace Breathe (Dýchání) se ovšem může ukázat jako velice zajímavý přírůstek, už jen kvůli tomu, že je úzce spojen s fenoménem posledních let, technikou mindfulness (všímavost). Díky aplikaci Dýchání se může uživatel na chvíli zastavit a meditovat.

V praxi to vypadá tak, že stačí jen nalézt nějaké vhodné místo, zavřít oči a zaměřit svoji pozornost na nádech a výdech. Kromě vizualizace na hodinkách vám k uvolnění pomůže i haptická odezva, která udává tep vašeho srdce.

Hodinky jako „zdravotní centrum“

Podobné aplikace na Apple Watch sice již nějakou dobu fungují, například Headspace, ale vůbec poprvé Apple využil haptickou odezvu, která meditace posune na vyšší úroveň. Klinické testy totiž ukazují, že meditace všímavosti může být stejně účinná jako analgetika předepsaná lékařem a může podpořit přirozené uzdravování těla. Meditace také mírní úzkost, depresi, podrážděnost, vyčerpání či nespavost, které jsou důsledkem chronické bolesti, nemoci či každodenního zaneprázdnění.

V aplikaci Dýchání si nastavíte časový interval, přičemž většina odborníků uvádí, že deset minut denně pro začátek více než dostačuje. Dýchání také zobrazuje všechny vaše pokroky v přehledném grafu. Mnoho lékařů také uvádí, že často jsme otroky vlastní mysli a že když naše hlava jede pořád naplno, chybí v ní prostor, aby v ní vznikly užitečné a konstruktivní myšlenky.

Dosud byla technika mindfulness spíše okrajovou záležitostí, ale díky Applu ji lze snadno masově rozšířit. Osobně tuto techniku používám již několik let. Velmi mi pomáhá ve stresových situacích u lékaře, před náročnými zkouškami, či když cítím, že během dne již nezvládám a potřebuji se zastavit. Přitom opravdu stačí jen pár minut denně.

Apple ve watchOS 3 myslel také na vozíčkáře a optimalizoval pro ně fungování fitness aplikací. Nově místo upozornění, aby si člověk stoupl, hodinky vozíčkáře upozorní, že by se měl projet. Hodinky přitom umí snímat až několik druhů pohybu, jelikož existuje hned několik vozíčků, které se pomocí rukou ovládají odlišným způsobem.

Vedle uživatelů s tělesným postižením by se Apple do budoucna mohl zaměřit také na lidi s mentálním a kombinovaným postižením, pro které by se hodinky mohly stát ideálním komunikačním zařízením.

Již dlouhou dobu se ve speciální pedagogice používají iPady a iPhony pro tvorbu komunikačních knih. Mentálně postižení lidé totiž často neumí komunikovat běžnými dorozumívacími prostředky a namísto toho používají piktogramy, obrázky, jednoduché věty či různé nahrávky. Podobných aplikací pro iOS existuje celá řada a myslím si, že podobným způsobem by mohly aplikace fungovat i na displeji hodinek, navíc možná ještě efektivněji.

Uživatel by například zmáčkl svůj autoportrét a hodinky by sami daného uživatele představili ostatním – jak se jmenuje, kde bydlí, na koho se má obrátit o pomoc a podobně. Do Watch by se pak daly nahrávat také například komunikační knihy pro další běžné činnosti handicapovaných, jako jsou nákupy nebo cesty do města a z města. Možností využití existuje celá řada.

Hodinky zachraňující život

Naopak velmi oceňuji, že v novém systému je funkce SOS, kdy uživatel na hodinkách stiskne a podrží boční tlačítko, které automaticky přes iPhone či Wi-Fi vytočí číslo záchranné služby. Mít možnost zavolat o pomoc takto jednoduše, navíc přímo ze svého zápěstí bez nutnosti vytahovat mobilní telefon, je opravdu užitečné a může to klidně zachránit život.

V té souvislosti mě navíc hned napadá další možné rozšíření „záchranných funkcí“ jablečných hodinek – o aplikaci zaměřenou na kardiopulmonální resuscitaci. V praxi by se na hodinkách zachraňujícího mohl zobrazit návod, jak provádět nepřímou srdeční masáž.

Během výkonu by pak haptická odezva hodinek udávala přesné tempo masáže, které se v medicíně neustále mění. Když jsem se tuto metodu učil já na škole, bylo normální, že se i do těla postiženého dýchalo, což dnes již neplatí. Mnoho lidí však stále neví, jak rychle mají srdce masírovat a Apple Watch by v tomto případě mohly být ideálním pomocníkem.

Mnoho lidí také každý den užívá nějaké léky. Sám beru prášky na štítnou žlázu a častokrát se mi stalo, že jsem na léky zapomněl. Prostřednictvím zdravotní karty by přeci snadno šlo nastavit nějaké upozornění a hodinky by mi připomněly, že si mám vzít léky. Pro upozornění lze sice použít například systémový budík, ale vzhledem ke snahám Applu by se podrobnější správa vlastní medikace hodila. iPhone navíc nemáme po ruce pořád, hodinky obvykle vždy.

Nejde jen o hodinky

Během dvouhodinové keynote na WWDC ale nešlo pouze o hodinky. Novinky spojené se zdravím se objevily také v iOS 10. V Budíku je v dolní liště nově záložka Večerka, která uživatele hlídá, aby šel včas spát a strávil v posteli odpovídající dobu, která je pro něj prospěšná. Na začátku si nastavíte dny, kdy má být funkce spuštěna, v kolik hodin chodíte spát a v kolik vstáváte. Aplikace vás pak sama před večerkou upozorní, že se již blíží vaše doba spánku. Ráno pak kromě tradičního budíku také vidíte, kolik hodin jste naspali.

Večerka by si nicméně zasloužila ze strany Applu mnohem více péče. Je evidentní, že se kalifornská společnost inspirovala u aplikací třetích stran typu Sleep Cycle. Osobně mi ve Večerce chybí právě spánkové cykly a rozlišení REM a non-REM fáze, tedy zjednodušeně řečeno hluboký a mělký spánek. Aplikace by také díky tomu mohla umět inteligentní buzení a uživatele probudit, kdy nebude v hluboké spánkové fázi.

Změny designu se také dočkala systémová aplikace Zdraví. Po spuštění se zde nově nachází čtyři hlavní záložky – Aktivita, Mindfulness, Výživa a Spánek. V aktivitě kromě vystoupaných pater, chůze, běhu a kalorií nově můžete vidět i vaše fitness kruhy z Apple Watch. Naopak pod záložkou mindfulness naleznete data z Dýchání. Celkově aplikace Zdraví vypadá efektivněji než dříve.

Stále se navíc jedná o první betu a je možné, že se v oblasti zdraví ještě dočkáme dalších novinek. Je nicméně zřejmě, že pro Apple je segment zdraví a fitness velice důležitý a hodlá ho v budoucnu nadále rozšiřovat.

.