Zavřít reklamu

Apple nám v pondělí představil duo svých MacBooků Air, kdy oba nabízejí základní paměť RAM o velikosti 8 GB. Není to na rok 2024 už poněkud přežitá hodnota, když i leckterý mobilní telefon má více? 

A to na mobilním telefonu nepotřebujeme odvádět tak náročnou práci, jako na počítači, chtělo by se dodat. Na jednu stranu zde vidíme snahu vylepšovat a přinášet stále lepší a lepší výkon, a to i ten grafický, jenže pořád můžeme být limitováni tím, že zde máme jen základní 8GB RAM. Je to problém v tom, že drtivá většina zákazníků sáhne právě po základní konfiguraci, jen zlomek bude chtít příplatkovou. Může za to i ten fakt, že příplatková RAM je skutečně drahá. 

M3 MacBooky Air si můžete rozšířit na 16 i 24 GB jednotné paměti – to ale jen v případě nové koupě, nikoli dodatečně, protože tato paměť je součástí čipu. Za 16 GB si ale musíte připlatit 6 000 Kč, za 24 GB pak 12 tisíc Kč. Jako kdyby sám Apple ale věděl, že tím lidi štve. Proto také při koupi nového M3 MacBooku Air při volbě 16GB nebo větší paměti, případně 512GB nebo většího SSD úložiště, dává jako upgrade v ceně čip M3 s 10jádrovým GPU. Kdybyste jej chtěli bez větších pamětí, zaplatíte za něho + 3 000 Kč.

Mimochodem 8 GB RAM mají i iPhony 15 Pro, a to zatím jako jediné. iPhony 14 Pro, 14, 13 Pro a 12 Pro mají 6 GB, iPhony 13, 12 i řada 11 pak jen 4 GB. I lecjaký levný Android má více RAM paměti, kdy ty lepší modely nabízejí běžně 12 GB, herní telefony i třeba 24 a spekuluje se, že letos přijde první 32GB model. Mimochodem Samsung by měl brzy představit model Galaxy A55 v ceně cca 12 tisíc Kč, který by měl mít 12GB RAM. 

Apple se hájí 

MacBooky Air nejsou jediné, které na 8GB RAM paměti startují. Když Apple loni na podzim představil nové MacBooky Pro, strhla se na ně s ohledem na jejich RAM také patřičná kritika. I zde u základního 14“ MacBooku Pro s čipem M3 najdete jen 8 GB RAM. A ano, je to model Pro, od kterého by se očekávalo přece jen více. 

I zde jsou samozřejmě přítomny příplatkové verze, kdy je za každou další úroveň požadováno zaplatit 6 tisíc Kč. Tehdy Apple také ve svém Online Storu začal radit, jaké nároky byste na danou velikost paměti měli mít: 

  • 8 GB: Hodí se na prohlížení webu, streamování filmů, konverzace s kamarády a rodinou, úpravy osobních fotek a videí, hraní her a používání běžných pracovních aplikací.  
  • 16 GB: Výborně se hodí na souběžné používání většího počtu aplikací náročných na paměť, včetně profesionálního střihu videa.  
  • 24 GB nebo větší: Ideální, pokud v rámci náročnějších projektů běžně pracuješ s obrovskými soubory a knihovnami obsahu. 

Stejně to popisuje i nyní u MacBooku Air. Když se ale podíváte na popis 8 GB, Apple zde zmiňuje nejen zcela základní věci, ale třeba i hraní her, což je poněkud odvážné. V jednom z rozhovorů na kritiku kolem velikosti základní RAM už tehdy reagoval viceprezident Applu pro celosvětový marketing produktů Bob Borchers. Jednoduše zmiňuje, že 8 GB u Macu není jako 8 GB u PC. 

Toto porovnání není údajně ekvivalentní, protože Apple Silicon má efektivnější využití paměti a používá její kompresi. Ve skutečnosti má být 8 GB v M3 MacBooku Pro pravděpodobně analogické 16 GB v jiných systémech. Když si tedy kupujete u Applu MacBook s 8 GB RAM, je to jako 16 GB RAM jinde.  

Sám k MacBookům Applu ještě dodal: „Lidé se musí podívat dál než jen na specifikace a skutečně pochopit, jak se tato technologie používá. To je ten pravý test.“ Věřit mu můžeme ale ani nemusíme. Čísla sice obvykle hovoří jasně, je ale pravda, že i iPhonech Apple používá řádově menší paměti RAM, ale na chodu zařízení to vidět vlastně není. Asi se ale shodneme na tom, že by společnost už měla dávat v základu alespoň 16 GB RAM, anebo zásadně zlevnit příplatkové verze. 

.