Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Během Vánoc byl prolomen rekord v počtu FaceTime hovorů

Poslední rok s sebou přinesl řadu nejednoduchých výzev, se kterými se musíme potýkat takřka každý den, na každém kroku. Od března 2020 nás totiž sužuje globální pandemie onemocnění COVID-19, kvůli čemuž vlády po celém světě muselo vydat řadu nejrůznějších restrikcí. Ty se v obecné rovině shodují v jednom – musí dojít k omezení jakéhokoliv osobního kontaktu. Přesně proto se například školství přesunulo na distanční výuku a některé firmy začaly používat takzvaný home office, neboli práci z domova, více než kdy dřív. Jak je ale obecně známo, člověk je tvor společenský a je pro něj tedy přirozené, že se se svými přáteli a bližními bude chtít i přesto v nějaké podobě vídat.

FaceTime
Zdroj: Unsplash

Celá situace se poté podepsala na enormním nárůstu popularity u videokonferenčních služeb, mezi které spadá například jablečný FaceTime, nebo třeba Skype, Zoom, Google Meet a podobně. To ostatně potvrdil během dnešního hovoru s investory i samotný ředitel Applu Tim Cook, kdy hovořil o prvním kvartálu fiskálního roku 2021. Podle jeho slov FaceTime překonal veškeré dosavadní rekordy a během období Vánoc se tak uskutečnilo nejvíce audio/videohovorů vůbec. Bohužel jsme se ale nedozvěděli žádné bližší informace, které by například poodhalovaly, o kolik hovorů se celkově či přibližně jedná.

Apple poukázal, jak společnosti využívají data ze sledování uživatele napříč weby a aplikacemi

Dnešním dnem slavíme svátek zvaný „Data Privacy Day“ neboli Den ochrany osobních údajů. Na tuto událost nyní efektivně zareagoval i samotný Apple, který sdílel perfektní dokument s názvem „Jeden den ze života vašich dat.“ V těchto materiálech parádně popisuje, jak neznámé společnosti mohou sledovat data uživatelů, která jsou sesbírána během procházení internetu a používání různých aplikací. Cupertinská společnost hned v úvodu zdůrazňuje, že průměrná mobilní aplikace obsahuje šest takzvaných trackerů od nejrůznějších firem. Ty jsou poté přímo určeny ke sběru dat a sledování osobních informací. Celý trh s prodejem těchto personalizovaných profilů si pak ročně přijde na 227 miliard dolarů, tedy téměř 4,9 bilionů korun.

Jak v Nastavení iOS zjistit, které aplikace využívají informace o vaší poloze:

Zmiňovaný dokument zobrazuje modelovou situaci, ve které zobrazuje, co vše se se různí inzerenti, zprostředkovatelé sesbíraných dat, sociální sítě a další subjekty mohou dozvědět o otci s dcerou, kteří se rozhodnou pro společně strávený den v parku. Jedním ze zmíněných příkladů je například tvorba obyčejné selfie fotografie na dětském hřišti, jež je následně upravena za pomocí aplikace třetí strany s nejrůznějšími filtry a sdílena na sociální síť. Přesto je ale program na úpravu snímků schopen přečíst metadata všech uložených fotografií, což si trackery samozřejmě rády „ukousnou“ pro svou potřebu a předají dál. Aplikace nadále díky e-mailu a telefonnímu číslu spojuje otcovy informace o jeho on-line aktivitách, nákupech a dalších s jeho osobním profilem.

Otec dcera tracker apple.com
Zdroj: apple.com

Dokument v závěru zmiňuje benefity spojené s používáním jablečných nástrojů, které soukromí uživatele co možná nejvíce chrání. Například v případě používání aplikace s filtry by stačilo, kdyby uživatel programu udělil přístup pouze k dané fotografii. Nadále zde nalezneme zmínku o nadcházející funkci, která konečně odstartuje v dalších verzích jablečných operačních systémů. Řeč je konkrétně o chystané funkci, kdy se všechny aplikace budou muset dotázat na souhlas se sledováním uživatele napříč weby a aplikacemi.

Celý dokument si můžete přečíst zde.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více