Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

iPad oslavuje 11. narozeniny

Před přesně 11 lety zakladatel Applu Steve Jobs světu představil vůbec první iPad. K celé události došlo v Yerba Buena Center for the Arts v americkém městě San Francisco. Jobs poté o tabletu prohlásil, že se jedná o doposud nejpokročilejší technologii zabalenou v kouzelném a revolučním zařízení za až neuvěřitelnou cenu. iPad doslova definoval zcela novou kategorii zařízení, které propojí uživatele s jejich aplikacemi a multimediálním obsahem v podstatně intuitivnějším, intimnějším a zábavnějším směru než kdy dřív.

Steve Jobs iPad 2010
Představení prvního iPadu v roce 2010;

První generace tohoto jablečného tabletu nabízela 9,7″ displej, jednojádrový čip Apple A4, až 64GB úložiště, 256 MB operační paměti RAM, výdrž baterie až 10 hodin, 30pinový dock konektor pro napájení a jack pro připojení sluchátek. Zajímavé poté je, že nenabízel žádný fotoaparát ani kameru a jeho cena začínala na 499 dolarech.

Příchod AirTags potvrzen dalším zdrojem

Mezi jablíčkáři se již několik měsíců hovoří o příchodu lokalizačního přívěsku, který by měl nést označení AirTags. Tento produkt by tak mohl nevídaným způsobem usnadnit vyhledávání našich předmětů jako například klíčů a podobně. S přívěskem bychom se přitom mohli v okamžiku spojit v rámci nativní aplikace Najít. Další extrémní výhodou by mohla být přítomnost čipu U1. Díky němu a využití technologií jako Bluetooth a NFC by zmiňované vyhledávání zařízení a předmětů mělo být nevídaně přesné.

Od druhé poloviny loňského roku se prakticky neustále hovoří o příchodu AirTags, přičemž řada analytiků představení datovala na konec roku 2020. Následně se ale karta obrátila a na přívěšek si tak budeme muset počkat pravděpodobně do března. Již nyní je ale takřka jistý jeho brzký příchod, což nyní do jisté míry potvrdila společnost Cyrill, která spadá pod velice oblíbenou a populární značku Spigen. Do jejich nabídky dnes totiž zavítalo neočekávané pouzdro určené právě pro AirTags. Jako datum dodání se zobrazuje konec prosince.

CYRILL AirTag Strap Case

Ještě zajímavější je poté zmínka o kompatibilitě s bezdrátovým nabíjením. Doposud totiž nebylo jisté, zdali lokalizační přívěšek bude fungovat za pomocí vyměnitelné baterie typu CR2032, nebo jestli Apple nesáhne po jiné variantě. Podle této informace se tedy zdá, že AirTags budeme moci normálně dobíjet, pravděpodobně skrze napájecí kolébky určené primárně pro Apple Watch. Během dřívějších úniků se taktéž objevily informace o tom, že by se produkt dal nabíjet přiložením k zádům iPhonu.

Apple zve vývojáře na řadu skvělých workshopů

Apple si vývojářů aplikací na jejich platformy nesmírně cení, což prokazuje například každoroční vývojářská konference WWDC a řada skvělých workshopů a návodů. Dnes v noci navíc rozeslal sérii pozvánek všem registrovaným programátorům, kdy jde srdečně zve na nejrůznější akce, které jsou zaměřeny na systémy iOS, iPadOS, macOS, konkrétně tedy na widgety a relativní novinku s názvem App Clips.

Workshop týkající se widgetů nese označení „Building Great Widget Experiences“ a odehraje se již 1. února letošního roku. Vývojáři by tak měli mít skvělou příležitost se naučit řadu nových technik a tipů, díky čemuž by mohli své vlastní widgety posunout o několik úrovní kupředu. Další akce se poté odehraje 15. února a bude zaměřena na portování aplikací pro iPad na Mac. Celou sérii poté cupertinská společnost završí posledním workshopem se zaměřením na zmiňované App Clips.

.