Zavřít reklamu

Nově uveřejněná patentová přihláška prozrazuje, že Apple začal na svých efektivních reproduktorech pro 24“ iMac pracovat už na konci roku 2019. Výzvou bylo samozřejmě především tenké tělo tohoto all-in-one počítače a zároveň také čip M1, kterému se muselo vše přizpůsobit. 

Patentová přihláška byla podána v prosinci roku 2019 a je pod ní podepsáno na 12 konstruktérů. „Elektronická zařízení za posledních několik desetiletí drasticky pokročila ve své funkčnosti,“ říká Apple v patentové přihlášce. 

42545-82558-001-Detail-from-the-patent-xl

„Počítačové části byly miniaturizovány a současně zvyšovaly svůj výkon, který mohou přinést. Zmenšené rozměry různých komponent mohou nabídnout efektivnější využití prostoru a větší flexibilitu při umisťování komponentů do krytu, jeho menší velikost a méně použitého materiálu, celkovou menší velikosti zařízení, snazší transport a další možnosti,“ uvádí se dále. Jenže toto všechno samozřejmě znamená, že menší zařízení a menší prostor rozhodně není pro reproduktory ideální, protože ty se nemají do čeho „opřít“.

Podívejte se do útrob 24“ iMacu, který rozebral iFixit

Za všechno může design

Apple říká, že klíčové problémy se týkají omezeného prostoru dostupného pro tzv. „zadní hlasitost“. Přítomny jsou ale také problémy spojené s napájením, protože membrána reproduktoru v tak malém prostoru musí být údajně výrazně tužší. A tužší membrána = více energie potřebné k jejímu rozhýbání.

Většina lidí nový 24“ iMac kritizovala po jeho designové stránce, zejména s ohledem na jeho bradu pod displejem. Málo kdo si pak ale uvědomí, že pro dosažení tak skvělého zvuku, kterým prý iMac s M1 čipem disponuje, by jeho větší tloušťka na úkor brady nijak neprospěla. Systém je to poměrně složitý a nadmíru komplexní. Výsledek navíc předčil mnohá očekávání. 

Patentová přihláška obsahuje na 14 tisíc slov, a slovo iMac v ní nezazní ani jednou, i když k němu výkresová dokumentace jednoznačně odkazuje. Apple ji však postavil spíše univerzálně a je možné, že se podobné technologie dočkáme i u jiných typů počítačů, konkrétně MacBoocích. Různé hlasy ale volají i po tom, aby se Apple především zaměřil na vylepšení zvuku u Macu mini. 

.