Zavřít reklamu

O tom, že Apple chystá obnovu svých Maců, se ví již nějakou dobu. Očekávalo se, že keynote se bude odehrávat koncem tohoto měsíce, což se nyní potvrdilo. Nové jablečné počítače přijdou 27. řijna, informoval magazín Recode a Apple o pár hodin událost potvrdil rozesláním pozvánek. Prezentaci bude mít příští čtvrtek od 19 hodin našeho času.

Počítačová řada Applu čeká na významné novinky už opravdu dlouho, až na menší dubnový upgrade pro 12palcový MacBook nedošlo k větším změnám více než rok. iMac prošel poslední aktualizací minulý říjen a MacBook Pro s Retinou je nedotčen od května roku 2015. Oblíbený model Air je na tom ještě hůře: beze změn od března minulého roku.

Veřejnost a prakticky celý technologický svět očekává zcela nový MacBook Pro, který má od roku 2012 zaznamenat první znatelnou změnu. Má přijít s tenčím tělem, větším trackpadem, výkonnějším procesorem a také s lepší grafickou kartou. Hojně se mluví i o interaktivním dotykovém pásu s technologií OLED, jenž bude nahrazovat tradiční funkční klávesy, a přítomnosti Touch ID.

Některé zprávy nicméně hovoří nejen o proměně těla MacBooku Pro, ale také vcelku radikálním kroku u konektorů. Apple by prý mohl ze svého „nejprofesionálnějšího“ notebooku odstranit všechny tradiční USB porty, Thunderbolt 2 a dokonce i MagSafe, a to v zájmu prosazení nového standardu USB-C. Přes něj jde totiž i nabíjet, jako to funguje na 12palcovém MacBooku. Thunderbolt 2 by nahradila třetí generace.

Právě čím dál více rozšířeným USB-C by měl disponovat i aktualizovaný MacBook Air. Ten nebude hlavním bodem keynote, ale pro Apple je důležitý vzhledem k tomu, že se jedná o nejlevnější přenosný počítač a zákazníci u něj často začínají. Nadále se však prý nemůžeme těšit na Retina displej, který MacBook Air jako jediný z počítačů Applu nemá. Spekuluje se také o konci 11palcové varianty, ale to není příliš jisté.

Z dalších strojů se konkrétněji mluví již jen o stolním iMacu, pro který Apple chystá vylepšené grafické čipy od AMD, ale další detaily známy nejsou. Připraveny by mohly být například nové externí displeje, ale těm se v Cupertinu věnovali naposledy před pěti lety, takže je otázka, zda je náhrada pro zastaralý Thunderbolt Display stále aktuální.

Zdroj: RecodeBloomberg
.