Zavřít reklamu

Psal se rok 2016 a Apple nám představil podobu svého nového MacBooku Pro. Nyní se píše rok 2021 a Apple se nejen s designem 14 a 16“ MacBooků Pro vrací do doby před pěti lety a opravuje, co zpackal. Máme zde porty, MagSafe, i funkční klávesy. 

Jak jinak přiznat své chyby, než jejich odstraněním a vrácením se k původnímu řešení? Z úst žádné povolané osoby v Applu to, že byl rok 2016 na poli MacBooků Pro jedním velkým „failem“,  samozřejmě neuslyšíme. Mít vizi je jedna věc, ideálně ji implementovat je pak druhá. Např. motýlková klávesnice byla naprosto nevyhovující, a tak poruchová, že ji Apple musel odstranit ze svých stojů už dříve a nečekat až na nějaký rok 2021. Pokud sáhnete i po 13“ modelu MacBooku Pro s M1, najdete v něm zdokonalený nůžkový mechanizmus klávesnice.

Porty 

13“ MacBook Pro v roce 2015 nabízel 2× USB 3.0, 2× Thuderbolt, HDMI, 3,5mm jack konektor i slot na paměťové SD karty a MagSafe 2. V roce 2016 byly všechny tyto porty s výjimkou 3,5mm jacku pro sluchátka nahrazeny USB-C/Thunderbolt porty. Profesionálům tím Apple znepříjemnil práci, výrobcům příslušenství namastil kapsy. MacBooky Pro roku 2021 nabízejí 3× USB-C/Thunderbolt, HDMI, 3,5mm jack konektor i slot na paměťové SDXC karty a MagSafe 3. Podobnost zde nebude čistě náhodná.

Jedná se totiž o ty nejpoužívanější a nejžádanější porty, tedy s výjimkou USB 3.0. Jistě nějaké ty kabely s tímto rozhraním doma ještě máte a používáte, ale jen a pouze v tomto případě se k němu viditelně Apple už vracet nechce. Za vše mohou prostě velké rozměry konektoru. Nicméně málo kdo to bude mít Applu za zlé, protože ostatní porty jsou jednoduše zpět. S trochou nadsázky se dá říci, že určité skupině lidí je vlastně jedno, jak jsou novinky výkonné, hlavně že vracejí HDMI a čtečku karet.

MagSafe 3 

Magnetickou technologii nabíjení přenosných počítačů Applu milovali všichni, kteří je používali. Jednoduché a rychlé přichycení i bezpečné odpojení při náhodných trhnutí za kabel byla hlavní její předností. Samozřejmě v roce 2015 nikoho nenapadlo, že bychom zde měli nějaké USB, které by mohlo zařízení nabíjet a stejně tak rozšiřovat, a že se Apple svého MagSafu zbaví.

MagSafe je tedy zpět, a to ve své vylepšené verzi. Při nabíjení zařízení už nám připojený kabel nebude zabírat jeden jinak použitelný port pro nějaké rozšíření, a nabíjení s ním navíc bude i „rychlé“. Za 30 minut si s ním a vhodným adaptérem nabijete MacBook Pro na 50 % kapacity baterie.

Funkční klávesy 

Touch Bar jste buď milovali, nebo nesnášeli. Ta druhá sorta uživatelů však byla slyšet více, takže jste nějakou chválu na toto technické řešení Applu příliš neslyšeli. Chvála samotná se asi nedonesla ani do Applu, a proto se ten rozhodl tento výstřelek budoucnosti s novou generací MacBooků Pro definitivně pohřbít. Namísto toho, aby to ale přece jen provedl trochu v tichosti, protože z pohledu technologie se přece jedná o krok zpět, patřičně nás na to upozornil.

Odstraněním Touch Baru totiž vznikl prostor pro staré dobré hardwarové funkční klávesy, které designéři společnosti navíc zvětšili tak, že mají již plnohodnotnou velikost jako ostatní klávesy. To tedy takovou, jakou najdete např. na externích klávesnicích, jako je Magic Keyboard. Tak se ostatně jmenuje i klávesnice v MacBooku. 

Protože ale doba postoupila, trochu se změnily funkce, na které odkazují. Najdete zde tedy klávesu na Spotlight (vyhledávání) ale také Nerušit. Úplně vpravo pak je klávesa na snímání Touch ID, která má nový design s kruhovým profilem a rychlejším odemykáním. Klávesnice však doznala ještě jedné zásadní změny. Prostor mezi klávesami je nyní černý, aby ta vypadala celistvěji. Jak se na ní bude ve finále psát a jestli to byl dobrý krok, uvidíme až po prvních testech.

Design 

I co se samotného vzhledu novinek týče, tak ty prostě vypadají spíše jako stroj z roku 2015 a dříve než ten z roku 2016 a dál. Design je ale velice subjektivní věc a nedá se přít o tom, který je povedenější. Ať tak či onak je jasné, že generace MacBooků Pro z roku 2021 prostě mnohým odkazuje na minulost. S obsaženými čipy a hardwarovými vylepšeními však vzhlíží k budoucnosti. Kombinací obojího se pak může jednat o prodejní hit. Tedy alespoň mezi profesionálněji smýšlejícími uživateli samozřejmě. Ti běžní se pořád spokojí s MacBookem Air. Bude však velice zajímavé sledovat, jestli i tato řada dostane vzhled poplatný novým MacBooků Pro, nebo si bude držet moderní a ostře řezaný, štíhlý a patřičně dravý design, který v roce 2015 nastolil 12“ MacBook.

.