Zavřít reklamu

Psal se rok 2016 a Apple nám představil podobu svého nového MacBooku Pro. Nyní se píše rok 2021 a Apple se nejen s designem 14 a 16“ MacBooků Pro vrací do doby před pěti lety a opravuje, co zpackal. Máme zde porty, MagSafe, i funkční klávesy. 

Jak jinak přiznat své chyby, než jejich odstraněním a vrácením se k původnímu řešení? Z úst žádné povolané osoby v Applu to, že byl rok 2016 na poli MacBooků Pro jedním velkým „failem“,  samozřejmě neuslyšíme. Mít vizi je jedna věc, ideálně ji implementovat je pak druhá. Např. motýlková klávesnice byla naprosto nevyhovující, a tak poruchová, že ji Apple musel odstranit ze svých stojů už dříve a nečekat až na nějaký rok 2021. Pokud sáhnete i po 13“ modelu MacBooku Pro s M1, najdete v něm zdokonalený nůžkový mechanizmus klávesnice.

Porty 

13“ MacBook Pro v roce 2015 nabízel 2× USB 3.0, 2× Thuderbolt, HDMI, 3,5mm jack konektor i slot na paměťové SD karty a MagSafe 2. V roce 2016 byly všechny tyto porty s výjimkou 3,5mm jacku pro sluchátka nahrazeny USB-C/Thunderbolt porty. Profesionálům tím Apple znepříjemnil práci, výrobcům příslušenství namastil kapsy. MacBooky Pro roku 2021 nabízejí 3× USB-C/Thunderbolt, HDMI, 3,5mm jack konektor i slot na paměťové SDXC karty a MagSafe 3. Podobnost zde nebude čistě náhodná.

Jedná se totiž o ty nejpoužívanější a nejžádanější porty, tedy s výjimkou USB 3.0. Jistě nějaké ty kabely s tímto rozhraním doma ještě máte a používáte, ale jen a pouze v tomto případě se k němu viditelně Apple už vracet nechce. Za vše mohou prostě velké rozměry konektoru. Nicméně málo kdo to bude mít Applu za zlé, protože ostatní porty jsou jednoduše zpět. S trochou nadsázky se dá říci, že určité skupině lidí je vlastně jedno, jak jsou novinky výkonné, hlavně že vracejí HDMI a čtečku karet.

MagSafe 3 

Magnetickou technologii nabíjení přenosných počítačů Applu milovali všichni, kteří je používali. Jednoduché a rychlé přichycení i bezpečné odpojení při náhodných trhnutí za kabel byla hlavní její předností. Samozřejmě v roce 2015 nikoho nenapadlo, že bychom zde měli nějaké USB, které by mohlo zařízení nabíjet a stejně tak rozšiřovat, a že se Apple svého MagSafu zbaví.

MagSafe je tedy zpět, a to ve své vylepšené verzi. Při nabíjení zařízení už nám připojený kabel nebude zabírat jeden jinak použitelný port pro nějaké rozšíření, a nabíjení s ním navíc bude i „rychlé“. Za 30 minut si s ním a vhodným adaptérem nabijete MacBook Pro na 50 % kapacity baterie.

Funkční klávesy 

Touch Bar jste buď milovali, nebo nesnášeli. Ta druhá sorta uživatelů však byla slyšet více, takže jste nějakou chválu na toto technické řešení Applu příliš neslyšeli. Chvála samotná se asi nedonesla ani do Applu, a proto se ten rozhodl tento výstřelek budoucnosti s novou generací MacBooků Pro definitivně pohřbít. Namísto toho, aby to ale přece jen provedl trochu v tichosti, protože z pohledu technologie se přece jedná o krok zpět, patřičně nás na to upozornil.

Odstraněním Touch Baru totiž vznikl prostor pro staré dobré hardwarové funkční klávesy, které designéři společnosti navíc zvětšili tak, že mají již plnohodnotnou velikost jako ostatní klávesy. To tedy takovou, jakou najdete např. na externích klávesnicích, jako je Magic Keyboard. Tak se ostatně jmenuje i klávesnice v MacBooku. 

Protože ale doba postoupila, trochu se změnily funkce, na které odkazují. Najdete zde tedy klávesu na Spotlight (vyhledávání) ale také Nerušit. Úplně vpravo pak je klávesa na snímání Touch ID, která má nový design s kruhovým profilem a rychlejším odemykáním. Klávesnice však doznala ještě jedné zásadní změny. Prostor mezi klávesami je nyní černý, aby ta vypadala celistvěji. Jak se na ní bude ve finále psát a jestli to byl dobrý krok, uvidíme až po prvních testech.

Design 

I co se samotného vzhledu novinek týče, tak ty prostě vypadají spíše jako stroj z roku 2015 a dříve než ten z roku 2016 a dál. Design je ale velice subjektivní věc a nedá se přít o tom, který je povedenější. Ať tak či onak je jasné, že generace MacBooků Pro z roku 2021 prostě mnohým odkazuje na minulost. S obsaženými čipy a hardwarovými vylepšeními však vzhlíží k budoucnosti. Kombinací obojího se pak může jednat o prodejní hit. Tedy alespoň mezi profesionálněji smýšlejícími uživateli samozřejmě. Ti běžní se pořád spokojí s MacBookem Air. Bude však velice zajímavé sledovat, jestli i tato řada dostane vzhled poplatný novým MacBooků Pro, nebo si bude držet moderní a ostře řezaný, štíhlý a patřičně dravý design, který v roce 2015 nastolil 12“ MacBook.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Páry fáry třesky plesky. Nikdo, prostě v mém okolí nikdo už roky nepotřebuje čtečku SD karet. HDMI jsem také roky nepoužil a kdybych to potřeboval, tak si koupím redukci. Klasické staré USB A mám redukci – jednou za čas potřebuju připojit nějakou starou flashku nebo třeba volat Trustmaster TR500. Jste bych rozuměl, že nějaký profík potřebuje RJ45 – ale ten tam nedali a opět – kdo ho využívá, koupí si redukci. Touch Bar je pecka a vyhovuje mi. Jen v klasickém Wordu je práce s tuch barem super. Využívají ho i některá vývojová prostředí. MagSave – nevím. Mně vyhovuje, že můžu napájení zapojit k jakémukoliv ze svých 4 portu. Občas je výhoda to mít z levé strany, občas z pravé.

  Mám to úplně stejně. Co se těla a konektorové výbavy týče, mi připadají mové Macbooky oproti mému MBPro 2018 přijdou jako krok zpět.
  Doma mám dokynu připojenou přes magnetický thunderbolt konekto od SimpleLinku, který je super, ale trčí mi holt z jednoho USBčka protikus. Doufal jsem, že když Apple v roce 2021 znovuvyvine Magsafe, tak bude umět protlačit i data… Bohužel.

  V práci dokynu nemám a připojuji 2 monitory přes 2 USB-C. Bohužel, u nového Pročka nebudu mít na pravé straně 2 Céčka, takže budu muset nějak upravit setup.

  Nevíte, někdo, jestli macbooky s M1(pro/max) umí displayport Daisychain (sériové zapojení monitorů)? U starších MacOS chyběla podpora v ovladači…

  Na Touchbar jsem byl taky zvyklý. Ovládat video pomocí posuvníku, moct přijmout nebo zavěsit hovor pomocí zeleného nebo červeného tlačítka a tak dále a tak dále. Osobně si myslím, že ho tam nechat mohli, stačilo o něco málo zmenšít trackpad a vešel by se nad ty funkční klávesy a každý by si mohl vybrat. U těch portů je to složitější. Spousta lidí je tam chtělo, tak je tam mají. Podle mě MacBook Air zůstane tak, jak je, protože ti běžní uživatelé je nepotřebují. A jak dlouho zůstane v nabídce 13″ MacBook Pro s Touchbarem, to se uvidí. Třeba ho tam Apple nechá pro ty, co to chtějí používat.

  Souhlasím s každým slovem. MBPro sice není stolní počítač, ale jen s několika TB porty to není MB, který by si mohl říkat Pro. A magsafe je to nejlepší, co kdy Apple do svých Macbooků dal.

  Jestli jsem za něco rád, tak to, že tam nevárili USB-A:) Nesnášim ten konektor. Nikdy ho nedokážu zapojit správně, vždycky ho třikrát nebo čtyřikrát otočím, než se tam trefím:D Lightning a USB-C jsou pro mě nejlepší vynálezy od dob kola a internetu.

  Jinak mě se design roku 16 líbil, ale byl tam evidentně problém s přehříváním, za který pochopitelně mohl Intel, protože slíbil Applu něco, co nakonec nedokázal splnit. A jak Apple tak i Dell udělali laptopy se super designem, ale potom dostali od Intelu to, co dostali a měli s tím pořádnej problém. Nový chipy od Applu jsou velice úsporné, takže by se pravděpodobně uchladili, přesto asi už nechtěli riskovat a tak se vrátili k tomu, co měli vyzkoušené.

  Tohle se mi na uživatelích Applu líbí nejvíc. Vrátí konektro, který je nejpoužívanější na světě, ale nikdo vás nenutí ho používat. Výsledek? Kopa naštvaných lidí, kteří milují své docky nade vše.
  Notebook bez klasického USB je jenom tablet bez dotykové obrazovky – nepoužitelný.

  To až tak ne, ale je pravda, že 95 % lidí u nás používá flashky s USB-A, takže mít notebook bez toho je jednoznačně slabina. Jinak souhlasím, že lightning byl super nápad a provedením se mu nemůže nic rovnat, snad kromě 3,5 mm jacku.

celý text

Čtěte více.