Zavřít reklamu

V americkém Cupertinu dnes Apple odhalil další přírůstek do úspěšné řady smartphonů americké firmy. V pořadí již sedmý iPhone má stejné šasi jako předchozí iPhone 5, disponuje dvěma novými čipy, vylepšenou kamerou s dvojitým LED bleskem a čtečkou otisků prstů.

CPU

Apple opět ukázal, že se nebojí přijít s velkou změnou jako první, když do iPhonu 5S napasoval nový procesor A7 s 64bitovou architekturou – iPhone bude takovým čipem disponovat jako první smartphone na světě. Podle Applu by měl mít až 40× rychlejší CPU a 56× rychlejší GPU než první generace iPhone. Konkrétní použití takového výkonu na jevišti ukázali vývojáři hry Infinity Blade III, kde je grafika na úrovni herních konzolí jako XBox 360 či PlayStation 3. Aplikace napsané pro 32bitový procesor však budou zpětně kompatibilní.

Pohyb

Dalším vylepšením je přidaný čip označený jako M7. Apple ho nazývá „motion co-processor“ (přídavný procesor pro pohyb) – kde ‚M‘ bude nejspíš od slova ‚Motion‘ (pohyb). Tento procesor by měl umožňovat iPhonu lépe snímat polohu a pohyb telefonu z akcelerometru, gyroskopu a kompasu. Navíc oddělení od hlavního CPU umožní vývojářům plné využití, aniž by to bylo na úkor plynulosti uživatelského rozhraní. Do klasické dvojice CPU (hlavní procesor), GPU (grafický procesor) tedy Apple přidal ‚M’PU (pohybový procesor).

Kamera

Jak je zvykem u ‚S‘ verzí iPhonu, Apple také vylepšil fotoaparát. Nepřidal samotnému rozlišení, pouze zvětšil samotný senzor a tím i dílčí pixely (více světla – lepší fotografie) na 1,5 mikronů. Jde o velikost uzávěrky F2.2 a vedle čočky se nachází dvě LED diody pro lepší vyvážení barev ve tmě. Software byl pro tento fotoaparát také vylepšen, aby společně s novým procesorem přinesl i nové funkce. Burst Mode umožní vyfotit 10 fotografií za sekundu, ze kterých si pak uživatel může vybrat nejlepší fotografii, telefon mu ostatně sám ideální snímek nabídne. Funkce Slo-Mo zase umožňuje natáčet zpomalené záběry o 120 snímcích za vteřinu v rozlišení 720p. Telefon se při tom také stará o automatickou stabilizaci obrazu.

Senzor otisků prstů

Předem vyzrazený, ale přesto fascinující je nový senzor otisků prstů. Tento biometrický prvek umožní odemykání iPhonu pouze přiložením prstu na upravený Home button. Další využití je alternativa pro zadávání hesla pro Apple ID. Samotná data vašeho otisku prstu však Apple z bezpečnostních důvodů data o otiscích Apple šifruje a neskladuje nikde jinde než na samotném telefonu (nejspíš tedy nejsou obsaženy ani v zálohách) . S rozlišením 550 bodů na palec a tloušťkou 170 mikronů se jedná o špičkovou technologii. Apple celý systém nazývá Touch ID a možná se v budoucnu dočkáme i dalších využití (např. identifikace pro bankovní platby atd). iPhone dokáže uložit více uživatelských otisků, s používáním celé rodiny se tedy počítá. Čtečka využívá také speciálního kroužku kolem tlačítka Home, který senzor pro čtení aktivuje. Ten má stejnou barvu jako šasi telefonu. Čtecí zařízení je navíc chráněno proti mechanickému poškození safírovým sklem.

Barvy

Velmi diskutovanou novinkou ještě před uvedením iPhone byla nová barva pro hlavní řadu iPhone. To se také skutečně stalo. iPhone 5S bude dostupný ve třech barvách, nový odstín je zlatý, nejedná se však o zářivě zlatou, ale méně nápadnou variaci barvy, která se dá označit jako „šampaň“. Černá varianta se také dočkala drobných změn, je nyní více do šediva s černými akcenty. Bílo-stříbrná verze zůstala nezměněná. Zlatá barva by měla mít úspěch hlavně v Asii, kde je mezi obyvatelstvem velice oblíbená, zejména pak v Číně.

Uvedení na trh

Začne se prodávat 20. září ve Spojených státech, Kanadě a dalších zemích v první vlně, informace o dodání do České republiky zatím nejsou zveřejněny, pouze že do konce roku 2013 se telefon dostane do více než 100 zemí světa. Cena zůstává stejná při koupi na smlouvu v USA (od $199), očekáváme tedy i neměnnou cenu v korunách jako iPhone 5. Pro zájemce o alternativní (či levnější) verzi iPhone byl dnes taktéž představen iPhone 5C, o kterém se dozvíte v samostatném článku. Pro iPhone 5S uvedl Apple také novou řadu barevných obalů. Ty jsou vyrobeny z kůže a překrývají boky a záda telefonu. Jsou k dispozici v šesti různých barvách (žlutá, béžová,modrá, hnědá, černá, červená) a přijdou na 39 dolarů.

.