Zavřít reklamu

Poslední konference, kde Apple představil nový MacBook Air, 13″ MacBook Pro a Mac mini s prvním Apple Silicon čipem M1, vzbudila opravdu obrovskou mediální pozornost. Za tu se zasloužila především slova, kterými Apple zaručuje nadstandardní výkon i výdrž těchto nových strojů. Kromě toho se ale vyrojily také dotazy ohledně kompatibility aplikací třetích stran.

Kalifornský gigant své příznivce ubezpečil, že vývojáři budou moci programovat jednotné aplikace, které budou využívat plný výkon procesorů jak od Intelu, tak i od Applu. Díky technologii Rosetta 2 navíc budou uživatelé moci na Macích s procesory M1 spouštět i neuzpůsobené aplikace, které by měly běžet minimálně stejně rychle jako na starších zařízeních. Jableční příznivci však spíše doufají v to, aby bylo co nejvíce aplikací „napsáno“ přímo na míru novým procesorům M1. Jak se zatím vývojáři činí v podpoře nových procesorů a budete schopni již nyní na nových počítačích od Applu bez problémů pracovat?

Technologický gigant Microsoft se probudil velmi brzy a již nyní přispěchal s aktualizacemi svých aplikací Office pro Mac. Mezi ně patří samozřejmě Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote a OneDrive. Podpora má ale jeden háček – aplikace totiž nově zaručují pouze to, že je budete schopni na Macu s macOS 11 Big Sur a s novým procesorem M1 spustit. Žádnou pořádnou optimalizaci tedy rozhodně nečekejte. Microsoft v poznámkách dále uvádí, že se jeho aplikace, které nainstalujete na Macy s procesory M1, budou poprvé spouštět pomaleji. Na pozadí totiž bude nutné vygenerovat potřebný kód, každé další spuštění se pak samozřejmě stane výrazně plynulejším. Vývojáři zaregistrovaní v Insider Beta si pak mohli všimnout, že zde Microsoft přidal beta verze aplikací Office, které jsou již přímo určené pro procesory M1. To naznačuje, že se oficiální verze Office pro procesory M1 již nezadržitelně blíží.

mpv-shot0361

Není to jen Microsoft, který se snaží uživatelům jablečných počítačů co nejvíce zpříjemnit zážitek. Své programy připravil na nové jablečné počítače také například Algoriddim, který konkrétně přišel s aktualizací svého programu Neural Mix Pro. Jedná se o program známý převážně vlastníkům iPadů a slouží pro mixování hudby na různých diskotékách a večírcích. Loni v létě byla vydána verze i pro macOS, ta umožnila i majitelům jablečných počítačů pracovat s hudbou v reálném čase. Díky aktualizaci, s níž přichází také podpora procesoru M1, slibuje Algoriddim patnáctinásobné zvýšení výkonu oproti verzi pro počítače Intel.

Apple v úterý dále uvedl, že v brzké době budou pro M1 dostupné aplikace Adobe Photoshop a Lightroom – toho jsme se však bohužel stále nedočkali. Naproti tomu, společnost Serif, která stojí za aplikacemi Affinity Designer, Affinity Photo a Affinity Publisher, už aktualizaci trojice těchto aplikací provedla a uvádí, že jsou již plně připraveny pro použití s procesory Apple Silicon. Serif také na svém webu vydal prohlášení, ve kterém se chlubí, že nové verze budou schopny mnohem rychleji zpracovat složité dokumenty, aplikace také umožní daleko lépe pracovat ve vrstvách.

Mimo výše zmíněné aplikace se podporou nových počítačů s procesory M1 chlubí také společnost Omni Group, a to konkrétně s aplikacemi OmniFocus, OmniOutliner, OmniPlan a OmniGraffle. Celkově můžeme pozorovat, že se postupně vývojáři snaží posouvat své programy kupředu, což je pro koncového uživatele více než dobře. Zdali se však nové stroje s procesory M1 vyplatí pro pořádné pracovní nasazení zjistíme až po prvních reálných výkonnostních testech.

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Když slyším Microsoft a optimalizace, tak se můžu umlátit smíchy. Přítelkyně má Aira 2020, i5, 16GB RAM. Noťas vydrží 10 hodin v poho. Nesmí však spustit Teams. Noťas se rozžhaví a za 3 hodiny je v pánu. Microsoft většinou programuje tak, aby jeho aplikace nejlíp chodily na Widlích a všude jinde to pak vypadalo, že ty systémy jsou na prd.

celý text

Čtěte více.