Zavřít reklamu
iWant

Apple představil nový macOS 10.14 Mojave

iWant

Rok s rokem se sešel a opět tu máme další generaci desktopového operačního systému od Applu, který letos dostal označení macOS Mojave. Novinek je hned několik, přičemž mezi ty nejdůležitější a nejzajímavější se řadí Dark Mode, kompletně přepracovaný Mac App Store, vylepšená funkce Quick View a čtveřice nových aplikací z dílny Applu.

macOS Mojave je v řadě druhým systémem s podporou tzv. Dark Mode, který je možné využít napříč všemi aplikacemi – Finderem počínaje a Xcode konče. Tmavý režim se přizpůsobí všem prvkům systému, a to jak Docku, tak i jednotlivým ikonám (například koši).

Apple se zaměřil také na plochu, kam si většina uživatelů ukládá potřebné soubory. Představil proto Desktop Stack, tedy jakési skupiny souborů sloužící primárně pro lepší orientaci. Finder se pak může pochlubit novým řazením souborů zvaným Gallery view, které je vhodné zejména pro prohlížení fotek či souborů a nejenom že zobrazuje jejich metadata, ale umožňuje například okamžitě spojit několik fotografií do PDF či přidat vodoznak. Nezapomnělo se ani na jednu z nejpoužívanější funkcí – Quick look neboli rychlý náhled, který je nově obohacen o režim úprav, kdy lze například přidat do dokumentu podpis, zkrátit video nebo otočit fotografii.

Obrovské změny zaznamenal Mac App Store. Ten nejenom že dostal zcela nový design, čímž se výrazně přiblížil k obchodu s aplikacemi na iOS, ale také do něho přibude významná část aplikací od zvučných jmen jako Microsoft a Adobe. Do budoucna navíc Apple pro vývojáře přislíbil framework, který umožní snadné portování iOS aplikací na Mac, čímž do jablečného obchodu s aplikacemi přibudou tisíce aplikace.

Za zmínku jednoznačně stojí čtveřice nových aplikací – Apple News, Akcie, Diktafon a Domácnost. Zatímco první tři zmiňované až tak zajímavé nejsou, aplikace Home znamená velký krok pro HomeKit, jelikož veškeré chytré příslušenství bude nově možné ovládat nejenom z iPhonu a iPadu, ale také z Macu.

Myslelo se taktéž na bezpečnost, a tak aplikace od třetích stran budou muset nyní žádat o přístup k jednotlivým funkcím Macu stejně jako na iOS (k poloze, ke kameře, k fotkám apod.). Safari pak třetím stranám omezí identifikaci uživatelů pomocí tzv. otisků.

Na závěr si malou zmínku zaslouží dokonalejší pořizování screenshotů, jež nově umožňuje i nahrávání obrazovky, a stejně tak i vylepšená funkce Continuity, díky které je možné z Macu aktivovat fotoaparát na iPhonu a pořídit snímek nebo neskenovat dokument přímo do macOS.

High Sierra je pro vývojáře dostupný počínaje dneškem. Veřejná beta verze pro všechny zájemce bude dostupná koncem tohoto měsíce a všichni uživatelé se dočkají na podzim.