Zavřít reklamu

Spolu se 14 a 16“ MacBooky Pro představil Apple i nový Mac mini. Ten si nově můžete vybrat nejen s čipem M2, ale také s čipem M2 Pro. I když ani zde se po vizuální stránce nic nezměnilo, vyšší konfigurace nabízí hned čtyři Thunderbolt 4 porty. Překvapí i cena. 

Mac mini nepatří mezi bestsellery, ale jistě má v portfoliu Applu své místo. To se ostatně nedá říci o Macu mini s procesorem Intelu, se kterým jsme se s uvedením novinek definitivně rozloučili. Apple už neprodává ani verzi s čipem M1. 

M2 Mac mini obsahuje dva porty Thunderbolt 4, dva porty USB-A, jeden port HDMI a gigabitový Ethernet a samozřejmě pořád také 3,5mm jack konektor pro sluchátka. M2 Pro Mac mini pak přihazuje další dva porty Thunderbolt 4, velikostně jsou ale zařízení shodná, což platí i v porovnání s M1 Macem mini.

Obě konfigurace také obsahují přítomnost Wi-Fi 6E, tedy aktuálně nejrychlejšího bezdrátového síťového standardu (obecné zavedení Wi-Fi 7 se očekává až příští rok). Oba modely také podporují Bluetooth 5.3. Ve srovnání s předchozí generací s čipem M1 Apple uvádí, že výkon M2 Pro poskytuje až 2,5x rychlejší výkon v Affinity Photo, 4,2x rychlejší překódování ProRes ve Final Cut Pro a až 2,8x rychlejší hraní titulu Resident Evil Village. Model M2 Pro navíc podporuje připojení jednoho 8K displeje.

M2 a M2 Pro Mac mini cena a dostupnost 

Všechny varianty nového Macu mini jsou již k dispozici v rámci předprodeje, ostrý prodej bude startovat 24. ledna. Velkým překvapením jsou ale ceny, které poměrně razantně oproti verzi M1 klesly. Základ, který nabízí 8jádrové CPU a 10jádrové GPU s 8 GB jednotné paměti a 256GB SSD úložištěm vyjde jen na 17 490 Kč. Vyšší konfigurace s 512 GB SSD stojí 23 490 Kč.

Pokud máte zálusk na M2 Pro Mac mini, tak jeho cena startuje na 37 990 Kč. Dostanete za ní 10jádrové CPU, 16jádrové GPU, 16 GB jednotné paměti a 512GB SSD úložiště. Chcete-li víc, můžete sáhnout po vlastní konfiguraci, tedy 12jádrovým CPU, 19jádrovým GPU, 32 GB jednotné paměti a 8TB SSD úložištěm. Cena se ale v tomto případě vyšplhá až na závratných 130 990 Kč.

Nový Mac mini bude možné zakoupit zde

.