Zavřít reklamu

Mac mini je podle mého úsudku nejvíce nedoceněný produkt Applu. Všichni koukají spíše po MacBoocích, které jsou sice univerzálnější, ale pro kancelářskou práci méně vhodné, popularitu Macu mini bere i iMac. Právě jako uživatel Macu mini M1 si jej ale nemohu vynachválit a v kontrastu s nově představenými novinkami společnosti je pak fakt, že už vyhlížíme jeho nástupce. 

Apple nám tento týden představil formou tiskových zpráv nové iPady a Apple TV 4K. Na počítače Mac se nedostalo a nedá se čekat, že by jim Apple věnoval nějakou vlastní Keynote. Pokud si pro nás ještě tento rok chystá nějaké omlazení portfolia, bude to také právě spíše formou tiskových zpráv. A osobně doufám, že dojde i na Mac mini.

Kdo je Mac mini 

Mac mini je nejdostupnější počítač v portfoliu Applu. Jedná se o kompaktní stolní počítač, který vám na něm nezabere příliš místa, a přitom svými parametry zvládne každou běžnou práci. Apple jej však dodává bez periferií, kdy v jeho krabici najdete vlastně jen napájecí šňůru – klávesnici, myš/trackpad a displej musíte buď už vlastnit nebo ještě dokoupit.

Aktuální generace Macu mini byla představena už v listopadu 2022 a aktuálně jí tedy budou dva roky. Pohání ji pořád čip M1, i když zde už dávno máme výkonnější varianty tohoto čipu. Ano, je zde ještě varianta s Intelem, ale tu ignorujme. Ve výchozím nastavení je Mac mini dodáván s 8 GB RAM a 256GB úložištěm.

Mac mini M2 

Aktuální M1 Mac mini byl představen spolu s MacBookem Air a 13“ MacBookem Pro, kdy všechny spojoval právě čip M1. Zatímco oba zmíněné modely už byly letos na čip M2 aktualizovány, Mac mini pořád čeká, i když už se o jeho vylepšení šuškalo na začátku letošního roku. Připravovaná novinka by měla disponovat čipem M2 s 8jádrovým CPU a 10jádrovým GPU, což jsou specifikace i MacBooku Air 2022.

Už podle názvu počítače je jasné, že nemá svým výkonem trhat asfalt, od toho je zde spíše Mac Studio. Právě proto nelze očekávat, že se Mac mini dočká jistých variant čipu M2, které má právě Studio nebo MacBooky Pro. Počítač by tím právě ztratil i ono označení „nejdostupnější“ Mac, protože by jeho cena zbytečně vystřelila nahoru. 

Mac mini M2 Pro 

Kdyby nicméně Apple vyloženě chtěl vyjít vstříc náročnějším uživatelům, kteří pokukují po Macu mini, ale Mac Studio už by pro ně byl zase příliš, je možné, že bychom se tedy ještě jedné varianty dočkat mohli, a to v podobě čipu M2 Pro. Teoreticky by mohlo jít o 12jádrové CPU, což se ale samozřejmě potvrdí až s tím, když Apple tento čip oficiálně představí. Společnost by jej měla použít i v nových 14 a 16“ MacBoocích Pro.

Design 

I když jsou zde jisté zvěsti o tom, že by měl být Mac mini redesignován, v podstatě to nedává moc smysl. Vzhled zařízení stále funguje na jedničku a nijak nezastarává. Otázkou je spíše barva. Ta je v případě čipu M1 jen stříbrná, jenže všude napříč systémem je Mac mini vyobrazován ve vesmírně černé, tedy té, která přísluší zařízení s Intelem. Je pravda, že by společnost mohla dát uživateli zase na výběr.

Cena 

Pokud se dočkáme, dočkáme se v listopadu. Aktuální M1 Mac mini stojí 21 990 Kč, což by se dalo předpokládat, že tato cenovka zůstane zachována. V aktuální době není ale nic jisté, a protože se na evropském trhu ceny v důsledku silného dolaru a celosvětové situaci zvedají, není ani vyloučeno, že se podraží. Může to být jen o 500 Kč, ale klidně i o tři tisíce Kč. 

.