iWant

Apple přesouvá část svých cloudových služeb z Amazonu ke Googlu

iWant

Anonymní zdroje blízké dané problematice v průběhu tohoto týdne oznámily magazínu CRN, že Apple uzavřel s Googlem neveřejnou, ale významnou smlouvu. Tento úspěch Googlu jako poskytovatele cloudového úložiště se připojuje k úspěchu se smlouvou se Spotify, kterou podepsal minulý měsíc.

Už od roku 2011 je (neoficiálně) známo, že velkou část cloudových služeb Applu zajišťují Amazon Web Services a Microsoft Azure, také v současnosti dva největší poskytovatelé v tomto odvětví. Google Cloud Patform je třetí, ale snaží se svou pozici zlepšit konkurováním v ceně a také kvalitě.

Smlouva s Applem, který do cloudu Googlu prý investuje mezi 400 a 600 miliony dolarů (cca mezi 9,5 a 14 miliardami korun) by mu se získáním silnější pozice na trhu mohla výrazně pomoci. Apple dosud Amazon Web Services platil miliardu dolarů ročně a je možné, že se tato částka nyní sníží ve prospěch společnosti, která je v jiných ohledech velkým konkurentem výrobce iPhonů.

Apple ale nechce zdaleka spoléhat pouze na služby Amazonu, Microsoftu a Googlu. V současnosti rozšiřuje svoje datové centrum v Prineville v Oregonu v USA a buduje nová v Irsku, Dánsku, v Renu v americké Nevadě a v Arizoně. Arizonské datové centrum se má stát „hlavním velitelstvím“ celosvětové datové sítě Applu a je prý jednou z jeho největších investic. Do rozšiřování svých datových center Apple aktuálně investuje 3,9 miliardy dolarů (cca 93 miliard korun).

Zdroj: CRN, MacRumors