Zavřít reklamu

Společnost Apple se již na loňské WWDC pochlubila s tím, že se spotřebitelé již brzy dočkají routerů, kompatibilních s platformou HomeKit. Koncem minulého týdne vydala firma dokument podpory, ve kterém můžeme najít bližší detaily, týkající se této funkcionality. Kompatibilita routeru s platformou HomeKit přinese řadu vylepšení pro fungování i zabezpečení propojených prvků chytrých domácností, s příslušným nastavením ale bude spojena jedna nepříjemnost.

Společnost Apple ve zmíněném dokumentu popisuje například úrovně zabezpečení, které budete moci díky routerům s HomeKit kompatibilitou u prvků své chytré domácnosti nastavit. Vysvětluje ale také, jakým způsobem bude probíhat základní nastavení. Ještě před tím, než uživatelé budou moci začít využívat svůj router, bude zapotřebí veškeré doplňky, které jsou kompatibilní s HomeKitem a které jsou s domácností propojené skrz Wi-Fi síť, odstranit, resetovat a opět přidat zpět do HomeKitu. Jedině tak bude podle Applu u příslušných doplňků zajištěno opravdu bezpečné připojení. V domácnostech s komplexním a složitěji provázaným smart vybavením ale může být tento krok skutečně časově i technicky náročný. Po odstranění a opětovném spárování daného příslušenství bude zapotřebí opět pojmenovat jednotlivé prvky, zopakovat původní nastavení a přizpůsobit scény a automatizace.

Routery s HomeKit kompatibilitou nabídnou podle Applu tři různé stupně zabezpečení. Režim s názvem „Restrict to Home“ umožní prvkům chytré domácnosti připojit se pouze k domácímu hubu, a neumožní ani aktualizace firmwaru. Režim „Automatic“, který bude nastaven jako výchozí, umožní prvkům chytré domácnosti připojit se k seznamu internetových služeb a místních zařízení, který určil výrobce. Nejméně zabezpečený je pak režim „No Restriction“, kdy se příslušenství bude moci připojit k jakékoliv internetové službě nebo místnímu zařízení. Routery s HomeKit kompatibilitou zatím nejsou na trhu oficiálně k dostání, o zavedení podpory této platformy ale již v minulosti hovořilo několik výrobců.

.