Zavřít reklamu

Lisa Jackson, šéfka společnosti Apple pro životní prostředí, uvedla v rozhovoru pro agenturu Reuters, že se firma nově zařadila mezi výrobce, kteří se nepotřebují spoléhat na těžbu materiálu pro výrobu svých produktů. Zásluhu na tom má robot s názvem Daisy, který mimo jiné disponuje schopností rozebrat okolo dvou set iPhonů za hodinu.

V oficiálním prohlášení stojí, že se společnost Apple snaží s pomocí robota Daisy změnit způsob, jakým dochází k recyklaci elektroniky. Daisy umí ikonické iPhony rozebrat tak, aby určité prvky zůstaly zachovány pro obnovu a opětovné použití. Rostoucí celosvětová poptávka po elektronice ale nicméně znamená, že se řada výrobců bude muset i nadále spoléhat na těžbu materiálu. Vytvořit v tomto směru „uzavřenou smyčku“ a stát se sám sobě dodavatelem příslušných prvků je poměrně náročný cíl, který mnozí analytici z oboru pokládají za téměř nemožný.

A pár skeptiků zůstává i navzdory sebevědomému přístupu společnosti Apple k tomuto cíli. Jedním z nich je například Kyle Wiens, který prohlásil, že ego sice může věřit ve stoprocentní návratnost veškerých minerálů, ale zkrátka to není možné. Tom Butler, prezident Mezinárodní rady pro těžbu a kovy, popsal pozici společnosti Apple jako „záviděníhodnou“, a uvedl, že by firma mohla svůj cíl splnit. On sám si ale klade otázku, zda jsou i ostatní firmy v tomto odvětví schopné následovat příklad Cupertina.

Lisa Jackson ujistila těžaře, že se nemusí cíle společnosti Apple nijak obávat, protože nedocházelo ke vzájemné konkurenci. Podle příslušné zprávy by navíc těžební průmysl mohl v budoucnu profitovat z narůstající poptávky po příslušných materiálech ze strany výrobců elektrických dopravních prostředků.

Lisa Robot Apple fb

Zdroj: iMore

Témata: , , ,
.