Zavřít reklamu

Zabezpečení účtů se za poslední roky značně zlepšilo. Dnes je už totiž mnohdy nutné mít jako heslo určitou kombinaci malých a velkých písmen, číslic a speciálních znaků, což navíc doplňuje dvoufaktorové ověřování. Jak se ale nyní ukázalo, Apple se tyto tradiční způsoby chystá změnit a ještě více tak posílit bezpečnost obecně. Během vývojářské konference WWDC21 totiž oznámil daleko bezpečnější a jednodušší způsob. Ten kombinuje bezheslovou autentizaci pomocí WebAuthn a Face/Touch ID s použitím Klíčenky na iCloudu.

iOS 15 přináší řadu vylepšení pro FaceTime:

Tato novinka se lehce promítla i do nových operačních systémů iOS 15 a macOS Monterey, kde ale není dostupná k běžnému používání. Takto rozsáhlou změnu bychom bezesporu mohli označit za běh na dlouhý trať a nyní je tedy na vývojářích, jak si s tímto pohrají. Stejně jako například Google nebo Microsoft se tak Apple pouští do zajímavého stylu zabezpečení, které by mělo být co možná nejjednodušší a nejbezpečnější. V takovém případě je totiž klíčový standard WebAuthn v kombinaci s biometrickou autentizací. Díky tomu se dá teoreticky předejít problémům s phishingem.

Apple Passkeys iCloud Keychain
Takto Apple prezentoval technologii na WWDC21

Celá tato novinka byla představena během prezentace Move beyond password na WWDC21, kde Garret Davidson vysvětlil, jak funguje zmiňovaný standard WebAuthn a jak pracuje s veřejným a privátním klíčem. V takovém případě se totiž nepoužívají klasická hesla, ale zmiňované klíče. V případě dosavadního postupu zabezpečení funguje tím stylem, že zadáte vaše přihlašovací jméno a heslo. Heslo se následně vezme a prostřednictvím používané kryptografické hashovací funkce se z něj vytvoří hash. Ten se pak většinou ještě obohatí o takzvaný salt, díky čemuž vzniká dlouhý testový řetězec, který není možné stejným způsobem dešifrovat do původní podoby. Problém v tomto je, že dochází k takzvanému sdílení tajemství. To musíte pak chránit nejen vy, ale i server.

iPhone soukromí gif

A přesně tohoto popsaného postupu bychom se měli časem zbavit. Největší výhodou WebAuthn je to, že se spoléhá na pár klíčů, respektive na veřejný a privátní. V takovém případě vaše zařízení při vytvoření účtu na serveru zároveň vytvoří tento unikátní pár. Veřejný klíč je pak zkrátka veřejný a může být sdílen s kýmkoliv, například právě se serverem. Privátní klíč je už pak jen pro vás (není nikdy sdílen) a uložený je v dostatečně zabezpečené formě přímo na samotném zařízení. Tato změna by teoreticky mohla umožnit, že k přihlašování by postačilo zadat uživatelské jméno a následně celý proces potvrdit skenem tváře či otisku prstu.

Reklama Applu na veletrhu CES 2019 v Las Vegas, která paroduje ikonickou frázi města:

Jak již bylo zmíněno výše, jedná se o běh na dlouhou trať a na uvedení tohoto způsobu autentizace si budeme muset ještě nějakou tu chvíli počkat. Díky benefitům WebAuthn a koncovému šifrování známé Klíčenky na iCloudu by ale mělo jít o doposud nejbezpečnější způsob, který v několika ohledech převyšuje všechny doposud používané metody, včetně dvoufaktorového ověření.

.