Zavřít reklamu

Před soudem v americkém Oaklandu se řeší, zda změny v iTunes, jež Apple prováděl v minulém desetiletí, byly primárně určené k tomu, aby kalifornská společnost dostála svým závazkům vůči nahrávacím společnostem, nebo se především snažila zničit konkurenci. Své k tomu měl co říct prostřednictvím nahrané výpovědi z roku 2011 také Steve Jobs, zesnulý spoluzakladatel a bývalý výkonný ředitel Applu.

Na faktu, že Apple musel na konkurenční řešení reagovat zejména kvůli nahrávacím společnostem, staví právníci jablečné firmy velkou část obhajoby. Apple měl s nahrávacími společnostmi uzavřené velice přísné smlouvy, o které si nemohl dovolit přijít, uvedl dříve šéf iTunes Eddy Cue a nyní i Steve Jobs na dosud nezveřejněných nahrávkách.

Žalobci nicméně za kroky Applu v iTunes 7.0 a 7.4 vidí především snahu zabránit konkurenci jako Real Networks a Navio Systems, aby se vůbec dostala na trh. Výrobce iPodů měl znevýhodňovat také uživatele, které zamykal ve vlastním systému. Eddy Cue, který jako dnes iTunes velel, již ale uvedl, že Apple prakticky neměl na výběr, a nyní jeho slova potvrdil před porotou také Steve Jobs:

Pokud si dobře vzpomínám, tak z mého pohledu – a z pohledu Applu – jsme byli jediná velká společnost, která v tomto odvětví v té době podnikala a neměla hluboko do kapsy. Měli jsme s nahrávacími společnostmi jasně dané kontrakty, když by lidé porušovali ochranný systém DRM v iTunes nebo v iPodu, což by například umožnilo stáhnout hudbu z iPodu a vložit ji do počítače někoho jiného. To by bylo jasné porušení licencí s nahrávacími studii, které by nám kdykoliv mohli přestat dodávat hudbu. Pamatuji si, že nás to velice znepokojovalo. Stálo nás to hodně úsilí, abychom zajistili, že se lidé nebudou moci nabourat do našeho ochranného systému DRM, protože kdyby mohli, dostávali bychom nepříjemné e-maily od nahrávacích společností, které by nám hrozily ukončením smluv.

Stejně jako před ním Eddy Cue i Steve Jobs jinými slovy vypověděl, že Apple neměl jinou možnost, než přísná ochranná opatření ve smlouvách s nahrávacími společnostmi dodržet, protože v začátcích neměla kalifornská firma zdaleka tak silnou pozici na trhu a nemohla si dovolit byť jen o jediného partnera přijít.

Jobs také potvrdil, že případů vloupávání se do ochranného systému Applu, tedy iTunes i iPodů, nebylo málo. „Je tu spoustu hackerů, kteří se nám snaží nabourat do systémů, aby dělali věci, kvůli kterým bychom porušovali smlouvy, jež jsme měli s nahrávacími společnostmi, a toho jsme se velice báli,“ potvrdil Steve Jobs realitu tehdejších dnů a také důvod, proč Apple nepouštěl do svých zařízení hudbu z jiných obchodů. „Neustále jsme museli stupňovat ochranu v iTunes a iPodu,“ uvedl Jobs s tím, že se z bezpečnosti v těchto produktech stal „pohyblivý cíl“.

Podle Jobse bylo odepření přístupu konkurenčních řešení do jeho produktů „vedlejším účinkem“ celého snažení, nicméně dodal, že Apple na sebe nechtěl vzít zodpovědnost a pokoušet se spolupracovat s třetími stranami, aby se pokusil je zařadit do svého velice uzavřeného systému, který vyvinul. Právě v tom vidí problém žalobci, respektive v tom, že nové verze iTunes nepřinášely pro uživatele žádné přínosné novinky, ale pouze bránily konkurenci.

Změny v ochranném systému DRM měly podle žaloby poškodit především ty uživatele, kteří by si chtěli své hudební knihovny přetáhnout do jiných zařízení. Apple jim to ale nepovolil a díky tomu si držel dominanci na trhu i diktoval vyšší ceny. Apple proti tomu tvrdí, že i jiné společnosti se o implementaci podobně uzavřeného systému snažily, byť neuspěly, jako například Microsoft se svým přehrávačem Zune.

Soudní řízení bude pokračovat příští týden. Právníci Applu nicméně nalezli zásadní problém na straně žaloby, jež zastupuje zhruba 8 milion uživatelů, protože se ukázalo, že dvě žalobkyně uvedené v dokumentech si možná své iPody vůbec nezakoupily během období, které je před soudem projednáváno. Žalobci již nicméně reagovali a chtějí přidat novou osobu, jež by žalující stranu zastupovala. Vše by se mělo vyřešit během příštího týdne.

Zdroj: The Verge
.