Zavřít reklamu

Arizonská legislativa tento týden odhlasovala zákon, který by majitelům obchodů a restaurací umožňoval odmítnout obsloužit homosexuály. Návrh pak několik dní ležel na stole guvernérky Jan Brewerové. K té se snesla řada výzev k využití práva veta, jedna z nich také od společnosti Apple. I díky ní nakonec guvernérka návrh smetla se stolu.

Brewer

Zákon č. 1062, jak se v arizonském senátě označoval, by diskriminaci proti homosexuálům umožňoval pomocí rozšíření náboženských svobod. Zejména silně křesťansky založení podnikatelé by tak mohli LGBT zákazníky beztrestně vykázat. Tento návrh oproti některým očekáváním prošel arizonským senátem, což vzápětí rozpoutalo velkou vlnu odporu ze strany veřejnosti i známých osobností.

Proti zákonu se vyslovila řada demokratických politiků, ale dokonce také několik představitelů konzervativní GOP. Mezi nimi byl například i senátor John McCain, bývalý republikánský kandidát na prezidenta. K němu se přidali i tři arizonští senátoři Bob Worsley, Adam Driggs a Steve Pierce.

Výzvy k vetování zákona přišly na stůl guvernérky Brewerové i z firemního sektoru. Podle zprávy CNBC byla autorem jedné z nich také společnost Apple. Ta se už v dřívější době postavila za práva LGBT a jiných menšin, naposledy v případě zákona ENDA. Sám Tim Cook tehdy o tomto problému napsal sloupek pro americký Wall Street Journal.

S poněkud pragmatičtějšími důvody se přidala i další významná společnost, American Airlines. Podle jejích představitelů by tento zákon mohl odradit podniky od vstupu na arizonský trh, což by jej nepochybně poškodilo. „Ve firemní sféře kolují vážné obavy, že pokud by tento zákon vešel v platnost, ohrozil by vše, čeho jsme zatím dosáhli,“ řekl CEO společnosti Doug Parker.

tim cook

Odmítavý názor na Zákon 1062 dále sdílí také společnost Intel, síť hotelů Marriott nebo liga amerického fotbalu NFL. Naopak velkým podporovatelem tohoto návrhu byla silná konzervativní lobby Center for Arizona Policy, která odmítavé názory označila za „lži a osobní útoky“.

Po několika dnech spekulací dnes guvernérka Brewerová na svém twitterovém účtě oznámila, že se rozhodla Zákon 1062 vetovat. Prohlásila, že ve schválení tohoto zákona nevidí žádný smysl, jelikož k omezování náboženských svobod podnikatelů v Arizoně rozhodně nedochází. Zavedl by podle ní také možnost institucializované diskriminace: „Tento zákon je napsán velmi obecně, což by mohlo mít negativní dopady.“

„Rozumím také, že tradiční podoba manželství a rodiny je dnes zpochybňována jako nikdy předtím. Naše společnost prochází mnoha dramatickými změnami,“ prohlásila Brewerová na tiskové konferenci. „Zákon 1062 by však vytvořil více problémů, než se údajně snaží řešit. Náboženská svoboda je základní americkou a arizonskou hodnotou, potlačování diskriminace je jí ale také,“ ukončila guvernérka vášnivou debatu.

S jejím rozhodnutím tak návrh ztratil podporu i předkládající republikánské strany a de facto nemá šanci ve stávající podobě projít legislativním procesem.

 

Zdroj: NBC Bay Area, CNBC, Apple Insider
Témata: , ,

Student žurnalistiky, náruživý hráč, nově nadšený fotograf a hlavně velký fanoušek techniky. Zejména té s nakousnutým jablkem.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Tohle je porad jak u blbecku na dvorecku. pokud nekdo prijde se svym pritelem do podniku a slusne se chova, pak nema byt perzekuovan za svou orientaci.
    Pokud se tam nekdo prijde predvadet a oplzle obtezovat okoli, pak patri vykazat. A je jedno kdo to je. Porad dokola – JEDNY PRAVIDLA pro VSECHNY. Zadny diskriminovani, ale ani protezovani. Je to pro homo sapiens sapiens tak tezky pochopit?

    Je mi vážně záhadou, jak přítomnost gaye v nějaké restauraci jakkoli popírá náboženské svobody majitele podniku. A jestli jako někomu vadí třeba představa dvou olizujících se strejdů? Pořád nechápu, kde je to popření víry. Tady se zřejmě řeší jakási „morálka“ ale ta je za každým rohem jiná. Například v Japonsku je „nemyslitelné“ aby jste se líbali na veřejnosti. Kdokoli s kýmkoli. Jsme zas svědky toho, jak síla lidské stupidity dokázala rozhýbat legislativní proces.

celý text

Čtěte více.