Zavřít reklamu

Se zákony a právními předpisy se v životě setkáváme dennodenně. Každý z nás již jistě řešil problém v zaměstnání, s reklamací nebo se sousedy. V takových případech je aktuální sbírka zákonů tím nejlepším co můžeme po ruce mít. Můžeme si buď koupit papírové vydání, nebo hledat na internetu, případně si koupit novou aplikaci od společnosti Codefritters.

Aplikace mne zaujala už při spuštění. Obrazovka, která vzdáleně připomínala iBooks se objevily 3 zákoníky:

  • Obchodní,
  • Občanský,
  • Zákoník práce.

S aplikací je k dispozici pouze občanský a zbývající se dají za stejnou cenu dokoupit.

Po otevření občanského zákoníku se objeví obrazovka s přehledem zákonů seřazených do kapitol, přesně jak je v zákoníku zvykem. Nad obsahem je vyhledávací okno, které umožňuje vyhledávat v obsahu. Bohužel toto vyhledávání bere v potaz pouze „názvy“ kapitol, např. „Spotřebitelské smlouvy“. Pro vyhledání přesného čísla paragrafu lze toto číslo zadat bez znaku paragrafu a vyhledávání nám ho najde. V obsahu si také můžeme všimnout jedné malé vychytávky. Je jím malá lupa vpravo nahoře, která slouží k přejití na začátek seznamu a tudíž k vyhledávání. Tato vlastnost bude skvělým přínosem pro lidi, kteří nevědí, že na začátek seznamu se lze dostat stisknutím prstu na horní lištu s hodinami, mezi které jsem se donedávna řadil i já.

Jakmile najdete paragraf, který Vás zajímá, vyberete ho prstem a přesunete se na jeho přesné znění. Přímo v textu zákona funguje fulltextové vyhledávání a i vyhledání paragrafu zákona v otevřené kapitole není žádný problém (paragraf se na iPhone píše tak, že se přepnete na číselnou klávesnici a podržíte prst na znaku ‚&‘, objeví se nabídka a vy si vyberete znak paragrafu). Napíšete tedy text, kliknete na vyhledat a v prostředku obrazovky uvidíte 3 tlačítka. Ty slouží pro navigaci ve výskytech hledaného slova. Tlačítka nahoru a dolů Vás přesunou na předchozí nebo další výskyt hledaného slova. Tlačítko uprostřed zruší vyhledávání a tím i označení vyhledávaného výrazu v textu.

Záložky fungují přesně jak bychom očekávali, ale je tam malá chybička. Pokud totiž jsme v jedné části knihy a vybereme záložku, která je v jiné části, tak nám program napíše upozornění o tom, že se záložka nachází v jiné části knihy a jestli tam skutečně chceme přejít. Bohužel tlačítko pod tímto sdělením je pouze „Cancel“. Pokud jsme ve správné části knihy, tak vše funguje jak má. Také bych se přiklonil k zobrazení tlačítka „přejít na záložku“ přímo v obsahu, aby navigace byla přívětivější.

Co se velikosti aplikace týče, tak jsem byl mile překvapen její celkovou velikostí 1MB. Myslel jsem si, že aplikace funguje jen jako prohlížeč pro webové rozhraní, ale po zapnutí „Leteckého módu“ a vypnutí wi-fi jsem zjistil, že aplikace je zcela samostatná, což jsem přivítal. Vím, že iPhone se kupuje s tarifem internetu, ale určitě se najdou chvíle, kdy chceme zjistit něco v zákoně a datové připojení není to pravé ořechové.

Zajímalo mne také jak to bude s aktualizacemi programu a tak jsem se zeptal přímo autora programu. Odpověď jsem dostal vzapětí. Opravy programu a drobné aktualizace budou zdarma avšak aktualizace zákoníků budou vycházet opět jako úplné znění zákona v podobě nových publikací pro aplikaci. Bude to úplně stejné jako když vychází nové znění zákona v papírové podobě. Čili budou placené a přístupné přímo z aplikace.

Přikupování dalších zákoníků probíhá na úvodní stránce aplikace, kam se dostaneme buď spuštěním programu, nebo stisknutím tlačítka „Back“ na obsahu příslušné publikace. Bohužel se občas může stát, že zakoupení zákona se nemusí podařit. Pokud se něco takového stane přímo Vám, stačí telefon zrestartovat a příslušnou publikaci zakoupit znovu. Peníze se podruhé NEstrhnou. Více informací zde.

Shrnutí. Aplikace je velmi užitečná a pro mne jasná koupě i přes menší chybky, které však podle mne budou opraveny v dalších verzích prohlížecího programu. Cena 1,59 Eur za jednu sbírku není zrovna hodně. V papírovém vydání jsem viděl zákoníky od 80 do 150 Kč, s tím rozdílem, že tuto aplikaci budu mít neustále při sobě. Pro mne je to jasná koupě.

[xrr rating=4.5/5 label=“Moje hodnocení“]

Zákony stahujte v AppStore za 1,59 €.