Zavřít reklamu

Cupertinský gigant je do jisté míry závislý na svých dodavatelích. Jak už možná víte, Apple jako takový se totiž nevěnuje výrobě jednotlivých komponentů a drobných součástek, z nichž se následně skládají samotné produkty, ale namísto toho je odkupuje právě od svých dodavatelů. V tomto směru je tedy na nich do jisté míry závislý. Pokud nedoručí potřebné komponenty, pak má Apple problém – kupříkladu nestihne včas zajistit výrobu, což následně může způsobit opožděný příchod či celkovou nedostupnost daného zboží.

Z tohoto důvodu se Apple snaží mít k dispozici hned několik dodavatelů pro jeden konkrétní obor. Pokud by se totiž objevily problémy ve spolupráci s jedním, může pomoci druhý. Ani tak se ale nejedná o úplně ideální řešení. Cupertinský gigant se proto v posledních letech rozhodl pro podstatně větší samostatnost. Nahradil procesory Intel vlastními čipsety Apple Silicon a dle dostupných zpráv současně pracuje na mobilním 5G modemu. Nyní se však chystá na o dost větší sousto – Apple údajně plánuje své vlastní displeje pro iPhony a Apple Watch.

Vlastní displeje a nezávislost

Podle nejnovějších informací od respektované agentury Bloomberg má Apple v plánu přejít na své vlastní displeje, které budou následně použity v zařízeních jako iPhone a Apple Watch. Konkrétně by tak měl nahradit své dosavadní dodavatele, respektive firmy Samsung a LG. Pro Apple se tak jedná o přímo skvělou zprávu. Přechodem na vlastní komponent si totiž zajistí nezávislost na těchto dvou dodavatelích, díky čemuž by teoreticky mohl dokázat i ušetřit, respektive snížit celkové náklady.

Na první pohled se tedy zpráva jeví pozitivně. Jestliže Apple doopravdy přijde s vlastními displeji pro iPhony a Apple Watch, pak se už nebude muset spoléhat na své partnery, respektive tedy dodavatele. Aby toho navíc nebylo málo, zároveň se spekuluje o tom, že cupertinský gigant má dokonce zálusk na nejmodernější MicroLED displeje. Ten by měl nasadit do vrcholových Apple Watch Ultra. Co se týče dalších zařízení, u nich lze počítat s běžným OLED panelem.

iphone 13 domovska obrazovka unsplash

Obrovská výzva pro Apple

Nyní je ale otázkou, zdali se této změny skutečně dočkáme, případně jestli se Applu vydaří ji dotáhnout do zdárného konce. Vývoj vlastního hardwaru totiž není úplně nejjednodušší. Své o tom ví i Apple, který dlouhé roky pracoval na vlastních čipsetech, které pak v roce 2020 nahradily dosavadní procesory od Intelu. Zároveň je nesmírně nutné vzít v potaz jednu poměrně důležitou skutečnost. Dodavatelé jako Samsung a LG, kteří Applu prodávají displeje, mají s jejich vývojem a výrobou extrémně rozsáhlé zkušenosti. Právě prodej těchto komponentů pro ně hraje poměrně klíčovou roli.

Z tohoto důvodu je vhodné počítat s tím, že ne všechno půjde úplně podle plánu. Apple je v tomto směru naopak nezkušený a je tedy otázkou, jak se s tímto úkolem dokáže popasovat. Závěrečnou otázkou také je, kdy se dočkáme prvních modelů jablečných telefonů a hodinek, které budou vybaveny vlastními displeji. Dosavadní informace zmiňují rok 2024, případně až 2025. Pokud se tedy nevyskytnou některé komplikace, pak lze očekávat, že příchod vlastních displejů je prakticky již za rohem.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.